Stavba nového úseku magistrály stála 57 milionů korun. | foto: Mikroregion Podralsko

Ještěd je zase o něco blíže Hamburku. Propojí ho cyklomagistrála

  • 3
Další krok k propojení cyklostezek od Ještědu do hanzovního města Hamburk učiní začátkem května představitelé Mikroregionu Podralsko. V pátek 3. května slavnostně otevřou nový, osmnáct kilometrů dlouhý úsek cyklostezky s poetickým názvem Zelená cyklomagistrála Ploučnice.

"Cyklostezka vede členitou a malebnou krajinou okolí řeky Ploučnice, jejíž meandry prochází chráněnými oblastmi Přírodního parku Ještěd, CHKO Lužické hory, Kokořínska, Českého středohoří a Labských pískovců," přiblížil předseda Mikroregionu Podralsko a starosta Osečné Jiří Hauzer.

Úsek, který se bude otevírat, zpřístupní nejen cykloturistům, ale i inline bruslařům, atraktivní oblasti Podještědí, Podralska i Máchova kraje.

Nová cyklotrasa vede z Družcova přes Lesní domky, Osečnou, Lázně Kundratice, Hamr, Stráž pod Ralskem k zdejší krajinné zvláštnosti, kterou je Průrva. Ploučnice zde prochází umělým kanálem, kterému se také někdy říká Pekelný jícen, nebo Čertova díra.

Přestože bude dva až tři metry široká cyklomagistráta slavnostně otevřena až za několik dní, už nyní ji využívají cyklisté i bruslaři.

Českolipsko? Nejlepší cyklostrasy z celého kraje

"Na Českolipsku jsou nejlepší cyklotrasy v kraji. Nový úsek z Družcova k Průrvě má vynikající povrch. Je radost jet po tak kvalitním asfaltu na cestě, která vede nádhernou krajinou. Svým profilem je vhodná i pro děti," pochválil Zelenou cyklomagistrálu Ploučnice milovník kola Jan David z Prahy, který má na Českolipsku chalupu.

Cyklostezka vedoucí podél Ploučnice bude navazovat na cyklostezku Labe a na evropskou síť těchto tras. Připravovat ji začali před deseti lety. V roce 2008 se setkali představitelé Libereckého a Ústeckého kraje se zástupci obcí z Podralska a dalších měst, jimiž měla cyklomagistrála procházet.

Tehdy podepsali v České Lípě memorandum o spolupráci na přípravách a budování této cyklomagistrály. Podle původní ideje měla začínat u pramene Ploučnice. Nástupním místem je nyní osada Družcov, kde ale řeka nepramení. Trasa k místu, kdy vyvěrá ze země, však nepovede. Plánuje se její prodloužení až na vrchol Ještědu.

Celý úsek se napojí na evropskou síť cyklostezek

"K němu chybí necelý kilometr. Projekt s tím ale původně nepočítal, a proto by se musel udělat zcela nový jen na tuto část. Mně osobně se to líbí, bylo by skvělé se z Ještědu dostat až do Děčína, nebo až k moři," prozradil starosta Osečné.

Stavba osmnáct kilometrů dlouhé cyklotrasy stála 57 milionů korun. Peníze byly použité na projekt, stavbu vlastní stezky, mosty a také na velké množství informačních panelů. Nyní je na řadě vybudování další etapy z Novin pod Ralskem až k cyklostezce Vlčí Důl. Chystá se i další část z České Lípy na západ k Benešovu nad Ploučnicí a Děčínu.

"Celý český úsek, který se potom v Ústí nad Labem napojí na evropskou síť cyklostezek, by mohl být hotový do roku 2020," odhadl Jiří Hauzer.