Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemana vyvěsila jen málokterá škola. Nelíbí se jim a obrazy jsou drahé

  8:21aktualizováno  8:21
Už měsíc je novým prezidentem Miloš Zeman. Obrazy s jeho podobiznou si ale objednala jen málokterá škola v Libereckém kraji. Většinou potřebují peníze na důležitější věci a občas dokonce není nový prezident pedagogickým sborům sympatický.

Oficiální portrét českého prezidenta Miloše Zemana. | foto: Herbert Slavík

Obraz s Milošem Zemanem ozdobí jen jednu ze šesti základních škol v Libereckém kraji, které MF DNES oslovila. Ze tří městských a tří vesnických škol se prezident objeví pouze v malotřídce v krkonošských Vítkovicích.

"Jeden obraz dáme do třídy a druhý do sborovny," řekla vítkovická ředitelka Zuzana Hartmanová. "Když už máme prezidenta, tak ať děti vědí, o koho jde a jak vypadá."

Škola Řasnička na Frýdlantsku se řadí také k malotřídkám, ředitel Roman Piroch však se Zemanem nepočítá. Ve škole chyběl i obraz s Klausem.

"Naposledy jsme ve škole měli Václava Havla," upozornil Piroch. "Vážil jsem si ho a na rozdíl od pana Zemana a Klause si dokážu představit, že by mohl učit mě i naše děti."

Zeman se nedívá na děti ani v malé vesnické škole v Plavech na Jablonecku. Jeho obraz není ani v kanceláři starostky Věry Mužíčkové.

"Nebyl tady ani Klaus. Na stěně mi visí jen Masaryk. Jako školačka jsem ho za socialismu nesměla nikde vidět a ani o něm mluvit. Vzhlížím k němu jako k velké osobnosti našich dějin."

Nový prezident schází rovněž v pracovně krajského hejtmana Martina Půty. "Vyvěšování prezidentů nepovažuji za úplně dobrý zvyk," vysvětlil Půta. "Poláci toho svého na zdech také nemají a jejich vztah k němu to nijak neovlivňuje."

Pořízení obrazů není laciná záležitost

Pokud by si liberecké základní školy pořídily Zemanovy portréty, platily by je ze svého rozpočtu, do něhož tečou především peníze od magistrátu.

"Obrazy prezidenta ve třídách nejsou povinné a kdybychom je umístili ve všech čtyřiceti učebnách, i se zarámováním by nás stály hodně peněz," uvedla ředitelka školy Sokolovská Ludmila Moravcová. "Ve třídách visí pouze plastové státní znaky."

O Zemana nestojí ani liberecká speciální a praktická škola v Orlí ulici, kde děti chodí do dvanácti tříd.

"Pro naše žáky nejsou obrazy s prezidentem zase tak důležité," konstatovala ředitelka Dana Studničková. "Hlavně se musí naučit, jak se orientovat v běžných životních situacích a jak se o sebe postarat."

Prezidentům není přáno ani v základní škole v Jablonci nad Nisou - Kokoníně. "Nebyl tady Klaus a nepověsíme ani Zemana," poznamenal ředitel Vladimír Hozda. "Škola má být apolitická."Nejčtenější

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Byl špatně stočený, vzpomíná pamětník na tank, který zboural podloubí

Josef Přikryl u libereckého podloubí, které pobořil tank.

I kdyby ten zážitek chtěl navždy odsunout ze svých vzpomínek, nemůže. Josef Přikryl z Jablonce nad Nisou je totiž...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Najdete na iDNES.cz