Sloužil u RAF, pronásledovala ho StB. Zemřel válečný hrdina Zdeněk Neruda

  10:50aktualizováno  10:50
Za druhé světové války podnikl Zdeněk Neruda z Jablonce nad Nisou strastiplnou cestu přes Švýcarsko, Francii, Itálii, Alžírsko a Gibraltar, aby se dostal do Velké Británie a stal se pilotem RAF. To mu nevyšlo, ale u Královského letectva působil jako navigátor. V pátek 5. října plukovník Neruda zemřel, bylo mu 98 let.

Zdeněk Neruda zemřel v 98 letech. | foto: Post Bellum

Neruda o sobě tvrdil, že za války na nikoho nevystřelil a že není žádný hrdina. Za ty označoval Karla Mrázka, Čestmíra Šikolu nebo Františka Fajtla. Přesto se rekem doposud nejstrašlivějšího celosvětového konfliktu stal.

„Já jsem se hlásil k letectvu, tak mě poslali na lékařské zkoušky a jeli jsme do Londýna. Když si na to vzpomenu – svlékl jsem se do naha, šel jsem halou, první doktor, druhý doktor, třetí doktor, čtvrtý doktor, pátý doktor, já nevím kolik, a všude sestřičky. Ťukání, zjišťování, dýchání, krev, všechno možné. Když jsme vyšli na konci, tak řekli: ‚K letectvu, k tankistům, k pěšákům.‘ Prostě to tam roztřídili,“ zavzpomínal před pár lety Neruda pro projekt Paměť národa.

I když ho Angličané do vytoužené stíhačky nechtěli pustit, Neruda vzpomínal, jak ke konci války chtěli piloti letět Praze na pomoc, ale na základě mezinárodních dohod jim to nebylo umožněno.

Začátkem srpna 1945 ale podnikl svůj první let Liberatorem do Prahy. Přistál v Ruzyni a ubytoval se v kasárnách.

„Já jsem spal nahoře. Nikdy jsem nechtěl jít dolů, protože kdyby to spadlo, tak mě kavalec umáčkne. Vedle mě ležel kluk, ráno jsme vstali a já toho kluka nepoznal. Ten byl sežraný od štěnic. Měl sladší krev než já. Já jsem byl taky od štěnic pokousaný, ale ne tak moc,“ připomněl Neruda, který je také čestným občanem Jablonce.

Byl dělníkem, sledovala ho StB

Po roce 1948 ho komunisté považovali za zrádce a nepřítele režimu. Skončil jako dělník a zaměřila se na něj StB. V revolučním roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra v Jablonci.

Dvacet let pak byl tajemníkem jablonecké pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu. Zasloužil se například o pojmenování ulice po generálu Mrázkovi nebo o vytvoření pomníku bojovníkům za svobodu vlasti a obětem bezpráví.

„Je mi ctí, že mi život přivedl do cesty osobnost v podobě pana Nerudy. Hluboce jsem si ho vážil za jeho vlastenecké postoje a realistický pohled na svět kolem nás. Čest jeho památce,“ řekl primátor Jablonce Petr Beitl.

Poslední rozloučení s Nerudou se koná dnes od 13 hodin ve smuteční síni jabloneckého hřbitova.

Autor:


Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Manželé koupili zámek Návarov jako ruinu, teď sklízí ceny za obnovu

Zámek v Návarově obdržel ocenění Památka roku Libereckého kraje za rok 2017....

Z dlouho chřadnoucího návarovského zámku je znovu obdivuhodná památka. Soukromí majitelé dostali za její obnovu ceny od...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sníh před devíti lety paralyzoval Jablonec, letos je teplo

Kalamita v Jablonci v říjnu 2009.

Před devíti lety, 15. října 2009, zasáhla Liberecký kraj nevídaná sněhová kalamita a v některých areálech se i začalo...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...

Jablonecká koalice kritizuje městskou policii, chystá v ní změny

Novým primátorem Jablonce nad Nisou se má stát lídr ANO Milan Kroupa.

Kandidát na nového primátora Jablonce Milan Kroupa z ANO není spokojen s prací městské policie. Naznačil dokonce, že...

Najdete na iDNES.cz