Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo přežil nacistický holocaust, může si zažádat o americké peníze

  8:07aktualizováno  8:07
Nebývale vysokou částku, více než dva a půl milionu amerických dolarů, poskytne mezinárodní organizace Claims Conference Židům, kteří přežili holocaust. Jde o částku určenou pro celou Českou republiku. Peníze mohou pomoci i těm, kteří žijí v místním regionu.

Tajemnicí Židovské obce v Liberci, která bude rozdělovat peníze pro ty, co přežili holocaust, je Lea Květ. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jedná se o opravdové pamětníky. „Můj nejmladší klient je ročník 1935, nejstaršímu bude letos 101 let,“ uvedla tajemnice Židovské obce Liberec Lea Květ.

Co je vlastně Claims Conference?
Je to mezinárodní organizace, která vznikla roku 1951 a u nás o ní začalo být slyšet až po revoluci. Vznikla proto, aby zastřešila jednání s německou vládou o náhradách za zabrané židovské majetky. Spousta lidí židovského původu totiž nepřežila holocaust, ale jejich majetky zůstaly bankám, pojišťovnám, městům - to se stalo koneckonců i tady v Liberci. Ani tady se arizované majetky nevracely, protože to bylo před rokem 1948. Organizaci se podařilo vydobýt nějaké množství peněz a ty se snaží spravedlivě rozdělit.

Jak to funguje?
Claims Conference zpracovává několik fondů, nás se týká fond pro východní a střední Evropu, z něhož jsou pravidelně vypláceny renty přeživším, přičemž ti, kteří nesplnili jeho podmínky, dosáhli alespoň jednorázového menšího odškodnění. Jak přeživších ubývá, zmírňuje organizace podmínky pro získání pravidelné renty.

Jak to vypadá v praxi?
Dřív bylo nutné třeba prokázat, že dotyčný byl alespoň půl roku v koncentračním táboře, teď už stačí kratší doba. Problém byl třeba u ukrývaných lidí, kteří to neměli jak prokázat, neměli na to potřebné papíry.

Pomáhá tato organizace ještě jinak?
Krom pravidelných rent se snaží přeživším pomoct ještě jiným způsobem. Jsou to totiž lidé, kteří mají těžké zdravotní problémy. Ty pramení jednak z věku a druhak tím, co prožili. Člověk s letitým traumatem všechno hůř snáší. Claims Conference proto distribuuje určité množství peněz i organizacím, které poskytují sociální služby přeživším holocaustu.

Co všechno z amerických peněz můžete hradit?
Už v předchozích letech jsem z toho částečně platila klientům dopravu, a to nejen k doktorovi, ale třeba i sem k nám na nějaké společenské akce a podobně. Z peněz lze také hradit úklid domácnosti anebo takzvaného hodinového manžela, když někomu například kape kohoutek. Lze z nich rovněž hradit osobní a zdravotní domácí péči: pomoc s hygienou, polohování, oblékání, mytí, příprava jídla, krmení a tak dále. Krom toho se z nich mohou pokrýt náklady na domácí návštěvu fyzioterapeuta v rámci rehabilitace, pedikúru, manikúru, holičské a kadeřnické služby.

Jestli tomu dobře rozumím, lidé peníze nedostanou přímo.
Ano. Claims Conference nám je refunduje, to znamená, že ty služby klientům proplácíme a jednou za určité období peníze dostaneme na účet naší obce.

Kolik bude pro Liberec?
Nedokážu to říct. Před osmi roky jsem začínala na devatenácti tisících, v posledních dvou letech jsem z tohoto grantu měla zhruba padesát tisíc korun na rok, letos to bude stoprocentně víc. Teď to ale nejde specifikovat. Prozatím mám tu částku neomezenou a teprve až uplyne jedno, dvě čtvrtletí, budu moct říct: vypadá to, že do konce roku vyčerpáme tolik a tolik.

Pokud někdo čte tento rozhovor a nabyl dojmu, že má na příspěvek nárok, co má udělat?
Nejdřív zavolat na číslo 485 103 340 a domluvit si termín návštěvy tady v Židovské obci v synagoze vedle liberecké knihovny. Úřední dny jsou pondělí a středa, vždy od půl deváté do dvanácti, ale po dohodě se můžeme sejít i v jiném dni nebo čase.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které...

Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz