Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Českém ráji to vře. Půlka Příšovic se bouří proti chystané továrně

  15:09aktualizováno  15:09
Ani šest stovek podpisů na petici proti žárové zinkovně firmy Wiegel patrně nezhatí záměr německé firmy zbudovat v Příšovicích na Turnovsku závod plný jedů. Už před lety dali totiž zastupitelé stavbě zelenou. O vybudování fabriky tak rozhodne nezávislý stavební úřad.
Zinkovna má stát jen 60 metrů od bytové zástavby a její komíny mají dosahovat výšky 19 metrů. Ilustrační snímek

Zinkovna má stát jen 60 metrů od bytové zástavby a její komíny mají dosahovat výšky 19 metrů. Ilustrační snímek | foto: AP

"V naší obci je neúnosná dopravní situace a ta se výstavbou zinkovny ještě zvýší. Dále dojde ke zhoršení životního prostředí, neboť se zde pracuje s chemikáliemi," varuje jedna z iniciátorek petice Milena Prokorátová.

Dalších 600 občanů z Příšovic má stejné obavy. Dotlačit zastupitele ke zrušení záměru ale bude těžké. V roce 2009 stavbu zinkovny jednohlasně schválili a v případě změny stanoviska by hrozila obci pokuta za zmařenou investici.

Wiegel totiž pozemky v průmyslové zóně již koupil. V současné době leží na stavebním úřadu v Příšovicích podaná žádost investora o územní rozhodnutí a rozhoduje tedy stavební úřad v přenesené působnosti.

"Ten záměr měl starosta i se zastupiteli shodit ze stolu ihned, když s tímto firma Wiegel přišla," zlobí se Prokorátová.

Starosta Příšovic Antonín Lízner ale oponuje, že tehdy se proti zinkovně nikdo z občanů nepostavil.

"Naší snahou bylo od počátku získat maximálně možné množství informací o zkušenostech se stejnými provozovnami investora v jiných městech v České republice, a to jak od příslušných měst, tak od orgánů ochrany životního prostředí. Odnikud - ani od obyvatel žijících v okolí provozoven - jsme neobdrželi negativní reference," brání se starosta.

Sám je v pozici, kdy by svým stanoviskem mohl ovlivňovat nezávislost pracovníků stavebního úřadu, proto chce být ve věci nezávislý.

"Pozitivem by jistě bylo vytvoření nových pracovních míst pro obtížně zaměstnatelnou skupinu pracovníků a daňové příjmy obci. Na druhou stranu by tu vzrostla doprava," připouští Lízner.

"Argumentům o nových pracovních místech nevěříme"

Zinkovna má stát jen 60 metrů od bytové zástavby a její komíny mají dosahovat výšky 19 metrů. Poblíž ní má dům například Petra Daňková, další ze signatářek petice.

"Zinkovna tady vadí až na absolutní výjimky všem. Těm argumentům o pracovních místech nevěřím, to slibovali i u předchozích staveb, jako je Giga nebo Antolin a tam dělá dohromady šest lidí z Příšovic," konstatuje Daňková.

Ta jako hlavního iniciátora stavby zinkovny označuje starostu. "Je jejím velkým zastáncem, i když se z toho snaží vykecat a postavit to tak, že je vlastně proti. Ale furt to prosazuje. Na námitky zatím nereagoval, je vyhlášené veřejné zasedání na tohle téma 1. dubna, kde se asi hodně poštěkáme," rozhořčeně líčí Daňková.

Továrna má vyrůst hned vedle archeologického naleziště

Váhu svým argumentům chtějí petičníci dodat i tím, že zinkovna má vyrůst v těsné blízkosti archeologického naleziště městečka z mladší doby kamenné, kde má v budoucnosti stát archeopark.

"Archeologové mají zájem na ochraně části pozemků na kterých tato významná památka pokračuje," potvrdil archeolog Petr Brestovanský, který v lokalitě Na Cecilce v roce 2005 hroby staré sedm tisíc let objevil.

Celkem zde bylo zdokumentováno kolem 1 500 objektů. K nejdůležitějším nálezům patří odkrytí dvaceti dílen ve třech řadách a půdorysů sedmnácti dlouhých domů.

"Jedná se o vůbec první dokumentovaný výzkum ve střední Evropě, který odkryl takové uspořádání domů a dílen z období mladšího neolitu, přesněji v mladší fázi kultury s vypíchanou keramikou," zdůrazňuje Brestovanský.

Stanovisko firmy Wiegel redakce nezískala. Na zaslané dotazy firma neodpověděla.
Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Vlak v Zákupech přejel muži obě nohy, zraněný si sám zavolal záchranku

V Měšicích u Prahy se srazilo na přejezdu nákladní auto s vlakem (17.5.2016).

Těžká zranění utrpěl muž, kterému v Zákupech na Českolipsku přejel vlak obě nohy. Samotný střet nikdo z vlaku, včetně...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Další z rubriky

Bitvu u Liberce sehráli vojáci z celé země. Aplaudovaly jim tisíce lidí

Rekonstrukce historické bitvy u Liberce (21. dubna 2018).

Dělostřelci císařovny Marie Terezie vytáhli až z Dobrušky, velitel pruských pěšáků dorazil z brněnského Špilberku a...

Kaplanka nechala vězně nahlížet do spisů, u soudu dostala podmínku

Obžalovaná Renata Wachová stanula před soudem za to, že vězni nosila léky i...

Liberecký soud potrestal podmínkou bývalou kaplanku Vazební věznice v Liberci Renatu Wachovou za to, že nechávala vězně...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Najdete na iDNES.cz