Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Českém ráji to vře. Půlka Příšovic se bouří proti chystané továrně

  15:09aktualizováno  15:09
Ani šest stovek podpisů na petici proti žárové zinkovně firmy Wiegel patrně nezhatí záměr německé firmy zbudovat v Příšovicích na Turnovsku závod plný jedů. Už před lety dali totiž zastupitelé stavbě zelenou. O vybudování fabriky tak rozhodne nezávislý stavební úřad.
Zinkovna má stát jen 60 metrů od bytové zástavby a její komíny mají dosahovat výšky 19 metrů. Ilustrační snímek

Zinkovna má stát jen 60 metrů od bytové zástavby a její komíny mají dosahovat výšky 19 metrů. Ilustrační snímek | foto: AP

"V naší obci je neúnosná dopravní situace a ta se výstavbou zinkovny ještě zvýší. Dále dojde ke zhoršení životního prostředí, neboť se zde pracuje s chemikáliemi," varuje jedna z iniciátorek petice Milena Prokorátová.

Dalších 600 občanů z Příšovic má stejné obavy. Dotlačit zastupitele ke zrušení záměru ale bude těžké. V roce 2009 stavbu zinkovny jednohlasně schválili a v případě změny stanoviska by hrozila obci pokuta za zmařenou investici.

Wiegel totiž pozemky v průmyslové zóně již koupil. V současné době leží na stavebním úřadu v Příšovicích podaná žádost investora o územní rozhodnutí a rozhoduje tedy stavební úřad v přenesené působnosti.

"Ten záměr měl starosta i se zastupiteli shodit ze stolu ihned, když s tímto firma Wiegel přišla," zlobí se Prokorátová.

Starosta Příšovic Antonín Lízner ale oponuje, že tehdy se proti zinkovně nikdo z občanů nepostavil.

"Naší snahou bylo od počátku získat maximálně možné množství informací o zkušenostech se stejnými provozovnami investora v jiných městech v České republice, a to jak od příslušných měst, tak od orgánů ochrany životního prostředí. Odnikud - ani od obyvatel žijících v okolí provozoven - jsme neobdrželi negativní reference," brání se starosta.

Sám je v pozici, kdy by svým stanoviskem mohl ovlivňovat nezávislost pracovníků stavebního úřadu, proto chce být ve věci nezávislý.

"Pozitivem by jistě bylo vytvoření nových pracovních míst pro obtížně zaměstnatelnou skupinu pracovníků a daňové příjmy obci. Na druhou stranu by tu vzrostla doprava," připouští Lízner.

"Argumentům o nových pracovních místech nevěříme"

Zinkovna má stát jen 60 metrů od bytové zástavby a její komíny mají dosahovat výšky 19 metrů. Poblíž ní má dům například Petra Daňková, další ze signatářek petice.

"Zinkovna tady vadí až na absolutní výjimky všem. Těm argumentům o pracovních místech nevěřím, to slibovali i u předchozích staveb, jako je Giga nebo Antolin a tam dělá dohromady šest lidí z Příšovic," konstatuje Daňková.

Ta jako hlavního iniciátora stavby zinkovny označuje starostu. "Je jejím velkým zastáncem, i když se z toho snaží vykecat a postavit to tak, že je vlastně proti. Ale furt to prosazuje. Na námitky zatím nereagoval, je vyhlášené veřejné zasedání na tohle téma 1. dubna, kde se asi hodně poštěkáme," rozhořčeně líčí Daňková.

Továrna má vyrůst hned vedle archeologického naleziště

Váhu svým argumentům chtějí petičníci dodat i tím, že zinkovna má vyrůst v těsné blízkosti archeologického naleziště městečka z mladší doby kamenné, kde má v budoucnosti stát archeopark.

"Archeologové mají zájem na ochraně části pozemků na kterých tato významná památka pokračuje," potvrdil archeolog Petr Brestovanský, který v lokalitě Na Cecilce v roce 2005 hroby staré sedm tisíc let objevil.

Celkem zde bylo zdokumentováno kolem 1 500 objektů. K nejdůležitějším nálezům patří odkrytí dvaceti dílen ve třech řadách a půdorysů sedmnácti dlouhých domů.

"Jedná se o vůbec první dokumentovaný výzkum ve střední Evropě, který odkryl takové uspořádání domů a dílen z období mladšího neolitu, přesněji v mladší fázi kultury s vypíchanou keramikou," zdůrazňuje Brestovanský.

Stanovisko firmy Wiegel redakce nezískala. Na zaslané dotazy firma neodpověděla.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.



Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...



Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Najdete na iDNES.cz