Žitava chce být hlavním městem kultury, těžit z toho může i Liberec

  6:08aktualizováno  6:08
Dvacetisedmitisícová německá Žitava si dala nemalý cíl. Stát se v roce 2025 Evropským hlavním městem kultury, podobně jako se tímto titulem chlubila před třemi lety česká Plzeň. Když to Žitavě dobře dopadne, bude z toho těžit i blízký Liberec.

Turisty láká Žitava především na zachovalé staré město, unikátní středověká postní plátna, zoopark i bezprostřední okolí německé části Lužických hor. | foto: Roman ČejkaMF DNES

Evropská unie titul vždy na celý rok propůjčuje vybraným městům ze dvou kandidátských zemí, která se z pocty snaží vytěžit maximum.

„Jde o skvělou propagaci, marketingový tahák, který přiláká do dané oblasti spoustu turistů a přitáhne zájem médií. Geograficky jsme sice na samém okraji Německa, to ale neznamená, že nemáme co nabídnout,“ zdůvodnil primátor Žitavy Thomas Zenker.

Žitava sází na Trojzemí

Svoji kandidaturu chce historické město v Horní Lužici postavit na fenoménu Trojzemí.

„Ležíme v příhraniční oblasti Německa, Čech a Polska. To nelze opomíjet. Proto chceme, aby s námi na kandidatuře spolupracoval i Liberec, stejně jako polská Lubáň a Zhořelec. Už teď spolu děláme řadu projektů, ale chceme spolupráci ještě víc prohloubit. V tom může být naše deviza. Navíc jsme v regionu, který obývá menšina Lužických Srbů, což znamená další kulturní rozměr,“ zmínil Zenker.

V roce 2025 navíc uplyne 80 let od konce druhé světové války, který přinesl současnou podobu hranice Trojzemí Česka, Německa a Polska.

„Myslím, že je to skvělá příležitost, jak propagovat celý příhraniční region. Máme s Žitavou hodně nadstandardní spolupráci, což se, bohužel, nedá říct o společných projektech s Polskem. Projekt Evropského kulturního města je hodně ambiciózní, budeme se snažit v tom být nápomocni. Kdyby to Žitavě dopadlo, zviditelníme se tím v Evropě i my. Určitě by to obnášelo nějaké společné akce, kulturní programy a podobně,“ řekl primátor Liberce Tibor Batthyány.

Na prezentaci musí postačit milion eur

„Já to Žitavě hodně přeji, je to velmi kulturní a krásné město. Máme společnou historii, Žitavu založil Přemysl Otakar II., patřila k zemím Koruny české, odešla tam po reformaci více než tisícovka českých exulantů, je to naše partnerské město. Doufám, že se jim podaří sehnat peníze, aby jim kandidatura vyšla,“ zmínil náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr.

Jen příprava žádosti a propagace s tím spojená přijde na milion eur. Radní v Žitavě už odsouhlasili, že z městské kasy uvolní 92 500 eur, 80 tisíc eur přidá okres Zhořelec a zbytek bude na sponzorech a dárcích.

„Hodně jsme řešili, zda milion eur postačí. V Německu chtějí totiž o titul Evropské kulturní město bojovat i Drážďany nebo Norimberk. Náš rozpočet je velmi napjatý, takže víc než schválenou částku uvolnit nemůžeme,“ dodal Zenker.

Šanci má jen jedno německé město

Úmysl kandidovat oznámila i Saská Kamenice, která chce kandidaturu postavit pro změnu na přeshraniční spolupráci s Ústeckým krajem. Evropská komise ale z Německa může vybrat jen jedno město. Druhou zemí, která pro rok 2025 může nominovat své město na centrum evropské kultury, je Slovinsko. Přihlášky k Evropské komisi se budou podávat příští rok.

Podle Zenkra se v Žitavě za poslední roky hodně udělalo.

„Upevnil se podnikatelský sektor, infrastruktura je na vysoké úrovni. Dáváme hodně peněz na záchranu památek i na zkulturnění krajiny kolem Žitavy, která byla hodně zasažena těžbou hnědého uhlí. Máme sice problém s vylidňováním a se spoustou prázdných domů a bytů ve městě, ale snažíme se o rozsáhlou sanaci. Zachraňujeme i ty opuštěné domy, které mají historickou hodnotu,“ popsal Zenker.

Turisty láká Žitava především na zachovalé staré město, unikátní středověká postní plátna, zoopark i bezprostřední okolí německé části Lužických hor.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

Robota, který se vydá na stopařskou pouť, vytvořili v Jablonci nad Nisou....

Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Na místě dřevěné rozhledny sežrané hmyzem vyrůstá ocelová nástupkyně

Nová stavba v nadmořské výšce 637 metrů bude mít na rozdíl od své předchůdkyně...

Na Císařském kameni ve Vratislavicích vyrůstá nová rozhledna. Nahradí původní dřevěnou, kterou před dvěma měsíci kvůli...

Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Ovzduší v Liberci nejvíc škodí prach a auta, spalovna tolik nevadí

Na šesti místech v Liberci měřila speciální auta kvalitu ovzduší. Výsledky...

To nejhorší, co znečišťuje ovzduší v Liberci, je polétavý prach. A dlouhé suché léto bez deště hodnoty prašnosti ještě...

Najdete na iDNES.cz