Žitava chce být hlavním městem kultury, těžit z toho může i Liberec

  6:08aktualizováno  6:08
Dvacetisedmitisícová německá Žitava si dala nemalý cíl. Stát se v roce 2025 Evropským hlavním městem kultury, podobně jako se tímto titulem chlubila před třemi lety česká Plzeň. Když to Žitavě dobře dopadne, bude z toho těžit i blízký Liberec.

Turisty láká Žitava především na zachovalé staré město, unikátní středověká postní plátna, zoopark i bezprostřední okolí německé části Lužických hor. | foto: Roman ČejkaMF DNES

Evropská unie titul vždy na celý rok propůjčuje vybraným městům ze dvou kandidátských zemí, která se z pocty snaží vytěžit maximum.

„Jde o skvělou propagaci, marketingový tahák, který přiláká do dané oblasti spoustu turistů a přitáhne zájem médií. Geograficky jsme sice na samém okraji Německa, to ale neznamená, že nemáme co nabídnout,“ zdůvodnil primátor Žitavy Thomas Zenker.

Žitava sází na Trojzemí

Svoji kandidaturu chce historické město v Horní Lužici postavit na fenoménu Trojzemí.

„Ležíme v příhraniční oblasti Německa, Čech a Polska. To nelze opomíjet. Proto chceme, aby s námi na kandidatuře spolupracoval i Liberec, stejně jako polská Lubáň a Zhořelec. Už teď spolu děláme řadu projektů, ale chceme spolupráci ještě víc prohloubit. V tom může být naše deviza. Navíc jsme v regionu, který obývá menšina Lužických Srbů, což znamená další kulturní rozměr,“ zmínil Zenker.

V roce 2025 navíc uplyne 80 let od konce druhé světové války, který přinesl současnou podobu hranice Trojzemí Česka, Německa a Polska.

„Myslím, že je to skvělá příležitost, jak propagovat celý příhraniční region. Máme s Žitavou hodně nadstandardní spolupráci, což se, bohužel, nedá říct o společných projektech s Polskem. Projekt Evropského kulturního města je hodně ambiciózní, budeme se snažit v tom být nápomocni. Kdyby to Žitavě dopadlo, zviditelníme se tím v Evropě i my. Určitě by to obnášelo nějaké společné akce, kulturní programy a podobně,“ řekl primátor Liberce Tibor Batthyány.

Na prezentaci musí postačit milion eur

„Já to Žitavě hodně přeji, je to velmi kulturní a krásné město. Máme společnou historii, Žitavu založil Přemysl Otakar II., patřila k zemím Koruny české, odešla tam po reformaci více než tisícovka českých exulantů, je to naše partnerské město. Doufám, že se jim podaří sehnat peníze, aby jim kandidatura vyšla,“ zmínil náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr.

Jen příprava žádosti a propagace s tím spojená přijde na milion eur. Radní v Žitavě už odsouhlasili, že z městské kasy uvolní 92 500 eur, 80 tisíc eur přidá okres Zhořelec a zbytek bude na sponzorech a dárcích.

„Hodně jsme řešili, zda milion eur postačí. V Německu chtějí totiž o titul Evropské kulturní město bojovat i Drážďany nebo Norimberk. Náš rozpočet je velmi napjatý, takže víc než schválenou částku uvolnit nemůžeme,“ dodal Zenker.

Šanci má jen jedno německé město

Úmysl kandidovat oznámila i Saská Kamenice, která chce kandidaturu postavit pro změnu na přeshraniční spolupráci s Ústeckým krajem. Evropská komise ale z Německa může vybrat jen jedno město. Druhou zemí, která pro rok 2025 může nominovat své město na centrum evropské kultury, je Slovinsko. Přihlášky k Evropské komisi se budou podávat příští rok.

Podle Zenkra se v Žitavě za poslední roky hodně udělalo.

„Upevnil se podnikatelský sektor, infrastruktura je na vysoké úrovni. Dáváme hodně peněz na záchranu památek i na zkulturnění krajiny kolem Žitavy, která byla hodně zasažena těžbou hnědého uhlí. Máme sice problém s vylidňováním a se spoustou prázdných domů a bytů ve městě, ale snažíme se o rozsáhlou sanaci. Zachraňujeme i ty opuštěné domy, které mají historickou hodnotu,“ popsal Zenker.

Turisty láká Žitava především na zachovalé staré město, unikátní středověká postní plátna, zoopark i bezprostřední okolí německé části Lužických hor.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Tak masivní otravu nepamatuji, říká šéf ARO ke kauze pacientů z Frýdlantu

Primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení liberecké nemocnice Dušan...

Na konci listopadu museli lékaři z liberecké nemocnice přijmout najednou osm pacientů z frýdlantské nemocnice. Všichni...

Negramotný muž přišel o peníze a hrozilo mu umrznutí, pomohli strážníci

Strážník František Pittner a zachráněný Srb Demi se i přes jazykovou bariéru...

Mimořádnou empatii prokázali strážníci v České Lípě, kteří pomohli cizinci v nouzi. Negramotnému muži ze Srbska, který...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Najdete na iDNES.cz