Centrum Žitavy.

Centrum Žitavy. | foto: Profimedia.cz

Žitava, krásné historické město kousek od hranic

  • 0
Už v minulých desetiletích byla německá Žitava oblíbeným výletním a nákupním cílem turistů z celého severu Čech a jeho okolí. Nic se na tom nezměnilo ani v poslední době, za vidění kromě zajímavého zboží v obchodech rozhodně stojí i pozoruhodná kolekce místních pamětihodností.

Za vidění stojí v Žitavě především historické jádro. Jeho centrem je náměstí Mládeže - Platz der Jugend. Zde nechybí nic, na čem by oko turistovo zálibně nespočinulo: sto šedesát let stará radnice, vybudovaná ve stylu italské renesance, Martova kašna, rovněž v renesančním stylu, a především množství výstavných a vzorně udržovaných barokních domů ve stylu závěru 17. století.

Pokud se návštěvníci města vydají od náměstí Mládeže směrem na sever, dorazí ke stavbě, jež vévodí celé Žitavě a objevuje se snad na všech pohlednicích. Je jí kostel svatého Jana, německy Johanniskirche.

Současná tvář několik set let staré stavby pochází ze třicátých let 19. století, kdy se kostel dočkal rekonstrukce v klasicistním stylu. Je možné také vystoupat schody na jednu z kostelních věží a prohlédnout si okolí. Je odsud vidět do celého regionu Trojzemí - Česka, Polska a samozřejmě Německa.

Žitavou protéká říčka Mandava.

Žitavou protéká říčka Mandava. Foto: Wikipedia

Nedaleko kostela svatého Jana se vypíná další církevní památka - kostel svatého Petra a Pavla. Jeho typická štíhlá věž měří sedmdesát metrů. V přilehlém klášteře je městské muzeum a před ním stojí barokní Zelená kašna s tepanou mříží.

Ukázku klasické německé architektury představuje konírna - veliký mansardový dům na náměstí Augusta Bebela, který dříve fungoval coby sklad soli. Celkem se v tomto domě s kuriózní přístavbou ze skla nachází sedm pater.

Pohled na Žitavu z nedaleké stolové hory Oybin.

Pohled na Žitavu z nedaleké stolové hory Oybin. Foto: Wikipedia

Žitava nešetří fontánkami a kašnami: kromě zmíněné kašny na náměstí jsou to například tři barokní kašny nedaleko konírny - Kašna samaritánek z roku 1679, Herkulova kašna z roku 1708 a Labutí kašna z roku 1710. Další fontána, zvaná Zelená kašna, stojí u muzea v klášteře při kostelu svatého Petra a Pavla. V nedalekém parku se nalézá další fontánka, zdobená roztomilou dřevěnou figurkou brusiče, další z oblíbených záběrů fotografů na pohlednicích.

Postní plátno a zoologická zahrada

Skutečnou raritou je Velké žitavské postní plátno - Zittauer Fastentuch, které je k vidění v místním kostele svatého Kříže. Jeho rozměry jsou 8,2 a 6,8 metru. Zdobí jej devadesát obrazů, které obsahují celý biblický příběh - začínají stvořením světa a končí posledním soudem.

Do německého příhraničí se z Čech vypravuje stále více lidí. Zajímavé pohledy odkrývá turistům například Žitava.

Do německého příhraničí se z Čech vypravuje stále více lidí. Foto: Roman Čejka, MF DNES

Plátno se může pochlubit zajímavou historií. Žitavě jej v roce 1472 věnoval obchodník s kořením Jakob Gürtler. Na konci druhé světové války jej objevili sovětští vojáci a používali jako plentu v přírodní sauně. Restaurací prošlo v devadesátých letech minulého století.

Trochu opomíjená je bohužel žitavská zoologická zahrada. Turisté ji najdou na okraji města nedaleko hranic s Polskem. K vidění jsou tu hlavně zvířata střední Evropy.

Žitava