Živnostník roku, liberecký cukrář a pekař Jiří Bláha

Živnostník roku, liberecký cukrář a pekař Jiří Bláha | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Živnostník roku začínal v paneláku, dnes peče housky půlce Liberce

  • 19
Když před dvaceti lety upekl v troubě v paneláku první kremroli, jen stěží by si asi představil, že ho někdy vyhlásí Živnostníkem roku. A přece se jím pekař a cukrář Jiří Bláha, který má prodejny po Liberci i Novém Boru, zaměstnává 150 lidí a denně obslouží na 15 tisíc zákazníků, tento týden stal.

Jiří Bláha patří v regionu mezi nejznámější pekaře a cukráře. Jen v Liberci má sedm prodejen, v Novém Boru jednu, ještě donedávna si jeho rohlíky kupovali i v Praze. Denně obslouží kolem patnácti tisíc zákazníků.

"Mám radost, už jsme s tím do té soutěže šli, že uděláme maximum pro to, abychom ji vyhráli. Stojí za námi lákavý životní příběh, a když jsme zvítězili v krajském kole, doufal jsem, že to dokážeme i v tom celostátním," prohlásil oceněný podnikatel.

Vyučil se autoklempířem, chtěl dělat muziku

Přitom původně o "sladké" profesi vůbec neuvažoval. Vyučil se autoklempířem, ale už od dětství ho nejvíce lákala muzika, kterou chtěl dělat na profesionální úrovni. S kapelou jezdil na koncerty, vystupoval například s Marcelou Holanovou. Jenže přišla revoluce a lidé přestali na muzikanty chodit.

"Hudbu jsem dělal na plné pecky, ale najednou jsem se s ní neuživil. Tak jsem si řekl, co dál. Nastoupil jsem jako brigádník do pekáren, jenže jsem dostal osm korun na hodinu a to na zabezpečení rodiny moc nestačilo. Když jsem jezdil pracovně po republice, vídával jsem trhovce, jak prodávají kremrole, a řekl jsem si, že bych to taky mohl zkusit, ale nabízel bych je přímo do kamenných obchodů," přiblížil Bláha.

A tak se tehdy vydal za soukromým podnikatelem Alexandrem Kendíkem s dotazem, zda by o kremrole stál.

"Řekl mi, ať je druhý den přivezu, tak jsem si koupil knížku o pečení a podle ní jsme se ženou upekli kremrole, naplnili je sněhem podle receptu naší babičky a ráno je dodali do obchodu. A pak jsme v tom pokračovali každý den, doma v paneláku jsme jich denně upekli dvě stě, pak pět set, a když jsme si pak udělali dílnu v domě v Hodkovicích, tak i dva tisíce," vzpomíná podnikatel.

Našel díru na trhu a dnes má 150 zaměstnanců

Jak sám říká, podařilo se mu zaplnit díru na trhu. Po kremrolích byl hlad, dříve jich byli schopni za den prodat až tři a půl tisíce, dnes maximálně dvě stě. Postupně se z Bláhy stal vyhlášený cukrář a to, že se stal i pekařem, byla další náhoda.

"Koupili jsme zkrachovalou firmu a po ní zůstaly věci na pečení. Tak jsme si řekli, že to zkusíme, naučili jsme se péct koláče, loupáky, rohlíky, a i když jsme zpočátku nechtěli mít své prodejny, nakonec nás k tomu okolnosti donutily," doplnil.

Nedávno k prodejnám přibyl i bufet a mléčný bar v obchodním centru Plaza. Zákazníci si tu mohou dát k snídani třeba míchaná vajíčka, k obědu polévku a svíčkovou. "Zájem zatím je, ale nesmíme nic zaspat, musíme se snažit co nejvíce lidem vyhovět, zjistit, co chtějí, co si přejí, naučit se to, co ještě neumíme."

Dnes už se k peci dostane málokdy, když je však potřeba a některý ze zhruba 150 zaměstnanců si s něčím neví rady, neváhá se k ní zase postavit. "Kdysi jsem měl plány, že naše prodejny budou po celé republice, ale postupně jsem došel k názoru, že v našem oboru to není moc reálné," zdůraznil Bláha.

V minulosti založil basketbalový klub Kondoři Liberec. Teď se chce zaměřit na sebe a vrátit se k muzice. Po pětadvaceti letech dal dohromady původní kapelu Krakatit.

"I když jsme se s ostatníma muzikantama sešli až takhle po letech, stále nám to jde. Takže příští rok plánujeme návrat, budeme hrát na zábavách, v klubech. Už se vážně těším," prozradil novopečený Živnostník roku.