Restaurace a rozhledna Liberecká výšina.

Restaurace a rozhledna Liberecká výšina. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

ZMAŘENÉ DOTACE: V rozhledně Výšina zmizelo třicet evropských milionů

  • 36
Skutečnost, že EU nedostane zpět své peníze, které poslala na opravu slavné Liebiegovy vyhlídky Výšiny, jejíž majitel zkrachoval, je jasná od minulého úterý. Tehdy totiž Výšinu koupil v nucené dražbě Josef Neuman a nabídl za ni „hravou“ cenu 17 milionů a 222 korun.

Dražba startovala na 11,3 milionech a nabízela repliku středověké tvrze z roku 1901 s věží, výletní hospodou a ubytováním, opravenou za zhruba 63 milionů korun.

Nejčtenější Zmařené dotace

„Výšina je bez přerušení provozu a přístupná veřejnosti bez omezení,“ uvedl den pro dražbě insolvenční správce Pavel Körner. „Jsem rád, že vydražitel Josef Neuman má v úmyslu i v budoucnu Výšinu provozovat, která tak může být trvale oblíbeným výletním cílem nejen Liberečanů.“

Další podrobnosti k muži, který Výšinu v celkem dvaatřiceti příhozech vybojoval, neuvedl. Nepatří mezi žádné známé liberecké podnikatele a vlastně není jasné, je-li vůbec z Liberce. Odpověď nedává ani obchodní rejstřík.

Již několik týdnů před dražbou, ale Výšina fungovala na heslo. Někdy měla otevřeno, někdy ne, bez ohledu na provozní dobu. Přitom v únoru 2013, kdy ji znovuzrozenou se slávou a hojnou účastí Liberečanů majitelé otevírali, se zdálo, že se po patnácti letech chátrání vrátila mezi oblíbená výletnická místa.

A Jan Imlauf, majitel stavení firmy Imstav, která vyhlídku opravovala, s vervou točil pivo a osobně obsluhoval návštěvníky.

Při kontrolách úředníci zjistili řadu nejasností

„Výšina byla hodně zničená, prolitá a promočená vodou. Okolo byl jen prales,“ vzpomínal na stav před rekonstrukcí jeden z představitelů majitele, Družstva PLP Invest, Petr Patrman.

„Vrátili jsme památce historický ráz, opravili 25 metrů vysokou věž, sklepy, umělý vodní příkop i most, který zde byl za Liebiega. A obnovili i jezírko, skryté pod obrovskou skládkou.“

Firma Imstav zvýšila místa k sezení z 35 na sto a přidala wellness a malý hotel s ubytováním pro šestnáct lidí. Právě u ní ale začaly věci skřípat. Při kontrolách totiž pracovníci z EU zjistili řadu nejasností.

„Vyúčtované práce nesouhlasily s reálným stavem, což je považováno za hrubé porušení dotačních podmínek. Dále došlo k rozsáhlým změnám v projektu, které příjemce Úřadu ROP Severovýchod nenahlásil, což opět odporuje dotačním podmínkám. Navíc kontroly zjistily pochybení v zadávacím řízení na stavební práce,“ popsala již dříve mluvčí rady pro evropské projekty Severovýchod Silvie Špryňarová.

Výsledkem bylo, že Unie zavřela kohoutky a na stavbu už neposlala ani korunu. A nejen to, chce zpět celou dotaci, kterou už vyplatila, tedy 29 milionů korun.

Družstvo skončilo v insolvenci

A tak se stalo, že Imstav i Družstvo PLP Invest skončily v insolvenci. Restaurace fungovala dál, ale lidé z ní nebyli nadšení. Na Facebooku se objevily stížnosti na pomalou obsluhu, nedobré jídlo a neprofesionální přístup personálu.

Třeba bude líp. Na webových stránkách se totiž po dražbě objevilo oznámení: „POZOR !!! Liberecká výšina má otevřeno.“ A příslib jehněčích hodů na nejbližší víkend.

Nový majitel má teď zhruba tři měsíce na to, aby doplatil cenu a mohl se dostat do katastru.

Zatím v něm totiž stále figuruje v Praze sídlící Družstvo PLP Invest. Pak bude insolvenční správce vypořádávat pohledávky. Kolik zbude na Evropskou unii, není jasné, ale například v případě secesního hotelu Praha v Jablonci, který přestavovala stejná firma a jejíž majitel skončil rovněž v insolvenci, dostala 2,5 milionu z požadovaných dvaašedesáti.

Kauzy pokračují

A „imstavovská“ sága má další pokračování. Ve středu 23. března šly už počtvrté do dražby termální lázně Dům pohody u Chrastavy. Stavěla ji opět firma Imstav a vlastnili lidé kolem Jana Imlaufa.

Sám podnikatel právě kvůli této kauze čelí obvinění z poškozování zájmů Evropské unie, dotačního podvodu a pletich kolem veřejných zakázek. Mezi jedenácti stíhanými je i bývalý krajský předseda ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek.

Cena lázní mezitím klesla z 60 na 25 milionů a Unie uplatňuje pohledávku 121 milionů. I tady je zřejmé, že k ní doputuje jen zlomek, jelikož se lázně vydražily za necelých 30 milionů korun.