Změna pro Liberec kritizuje hejtmana Půtu (na snímku) a vládnoucí koalici. Z 23 míst v dozorčích radách krajských firem obsadí opozice fakticky pouze jediné místo.

Změna pro Liberec kritizuje hejtmana Půtu (na snímku) a vládnoucí koalici. Z 23 míst v dozorčích radách krajských firem obsadí opozice fakticky pouze jediné místo. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hejtman nás vyšachoval z krajských společností, zlobí se opozice v Liberci

  • 10
Před další koncentrací moci ve vedení Libereckého kraje varuje tamní opozice. Poslední příklad je podle Změny pro Liberecký kraj přístup k obsazování dozorčích rad v krajských společnostech. Přestože v nich bývají zastoupeni opoziční politici, u krajských firem zasedne tentokrát pouze jediný.

Změna poukazuje na to, že se tak opozice nedostane k důležitým informacím, které se budou týkat například krajských nemocnic. Ty přitom čekají modernizace v součtu za stovky milionů. Společnosti teď budou podle opozice bez kontroly.

Přesněji řečeno, k určitým informacím se opozice bude dostávat těžko. V praxi často nepomůže ani žádost prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím. Společnosti totiž jistá sdělení často označují za obchodní tajemství a věc musí řešit až soud. Takto komplikované získání informace může ale trvat i několik let.

„Tvrdit, že se nedostanou k informacím o fungování firem s veřejným vlastníkem je sice možné, zapadá to do rétoriky Změny, ale není to pravda. Jako zastupitelé mají možnost si požádat o jakoukoliv informaci a dobře to vědí,“ nesouhlasí hejtman Martin Půta.

Na 23 míst mohly opoziční strany nominovat jen dva zástupce. „To prakticky neumožňuje, abychom mohli jako opozice vykonávat svoji práci, tedy provádět kontrolu. Uvolnit aspoň jedno místo v každé dozorčí radě pro opozici by přitom z praktického hlediska neznamenalo žádnou komplikaci, koalici by i tak zůstala ve všech případech pohodlná většina pro rozhodování,“ řekl předseda zastupitelského klubu Změny Josef Šedlbauer.

Místo v Agentuře regionálního rozvoje Změna odmítla

Za opozici zasedne jen Miloš Tita z KSČM v dozorčí radě společnosti Silnice LK. Místo v Agentuře regionálního rozvoje Změna odmítla. Při projednávání tohoto bodu odešla ze zastupitelského sálu.

„Požádali jsme koalici, aby přehodnotila obsazení dozorčích rad. Když to neudělali, odmítli jsme se na této šarádě podílet a dávat jí tak legitimitu,“ zdůraznil později Šedlbauer.

Slogan o transparentním a otevřeném kraji považuje za prázdný. Kraji vládne čtyřkoalice tvořená Starosty pro Liberecký kraj, ANO, ČSSD a ODS. Má v zastupitelstvu silnou většinu 35 mandátů ze 45. Koalice chce do konce pololetí příštího roku nově definovat, jak se budou krajské firmy řídit.

„Třeba v Brně snížili počet dozorčích rad ve svých firmách na úplné minimum. Stejná dozorčí rada má na starosti hned několika firem. Navíc my máme několik firem, kde se počet členů v dozorčí radě blíží počtu zaměstnanců,“ zmínil hejtman Půta.

„Otázkou je, jestli by systém dozorčích rad měl zůstat zachován. Budeme se tomu dál věnovat a v červnu chceme na zastupitelstvu schválit koncepci, jak by to mělo fungovat,“ poznamenal.

Nabídli jsme opozici místa ve výborech, kontruje Půta

Změna na zastupitelstvu poukázala na to, jaký prostor dostává opozice v dozorčích radách v Liberci, kde vládne Změna a ANO.

„Koalice a opozice dostaly možnost nominovat do dozorčích rad městských firem v součtu stejný počet lidí,“ upozornil Šedlbauer.

„To nejpodstatnější ovšem je, že v městských firmách v Liberci postupně zavádíme nové stanovy a v nich je přímo zakotven klíč pro nominaci politiků jako zástupců vlastníka. Ten klíč je v poměru koalice/opozice tři ku dvěma, a to bez ohledu na to, kolik mají zastupitelů,“ uvedl Šedlbauer.

„Pan Šedlbauer už nezmiňuje, že jsme nabídli opozici místa ve všech výborech. Myslím, že složení výborů v Liberci tak korektní k opozici nebylo,“ kontroval Půta.