Martin Říha | foto: Interpol

Z vraždy zakladatele a zároveň tuneláře záložny se budou zpovídat tři lidé

  • 2
Z vraždy zakladatele První pražské družstevní záložny a zároveň odsouzeného tuneláře Martina Říhy byli obžalováni tři muži. Podle Televize Prima může být do vraždy zapleten Říhův obchodní partner. Se spisem se nyní seznamuje soudkyně krajského soudu v Liberci.

Třináct let patřil Martin Říha k nejhledanějším Čechům v databázích Interpolu. Policie pracovala s verzí, že tunelář zmizel i s desítkami milionů v zahraničí. Nakonec se zjistilo, že bych zavražděn na Liberecku.

„Asi před třemi týdny jsem podala obžalobu na tři osoby pro trestný čin vraždy a na jednoho pro zločin krádeže ve formě pokusu,“ zmínila bez dalších podrobností krajská státní zástupkyně Petra Žílová.

Případem se bude zabývat liberecký krajský soud, protože skutek byl spáchán na Liberecku. Policie se nechce k případu vyjadřovat, tělo Martina Říhy ale nenašla, uvedla Televize Prima.

Jedním z obžalovaných je dle televize Robert Šulc, který také figuroval ve vedení záložny. Nyní je ve vězení za jiný skutek. Zbylí údajní pachatelé mají být na svobodě.

Spis má kolem tří tisíc stran

„Spis je velmi rozsáhlý, má kolem tří tisíc stran. Je tam spousta důkazů. Zatím se s ním seznamuji. Předpokládám, že bych projednání mohla nařídit někdy na začátek příštího roku,“ řekla MF DNES soudkyně krajského soudu Eva Drahotová.

Říhu podle televize Prima spatřili svědci naposledy v roce 2003 ve vesničce Zlonín nedaleko Prahy, kde žil. Vše se údajně odehrálo zhruba týden po jeho propuštění z vazby.

Svědci v souvislosti s vyšetřováním jeho zmizení tehdy uvedli, že měl nedaleko svého statku nastoupit do černého Audi s libereckou poznávací značkou. Seděli v něm dva muži. Krátce nato pak rodiče nahlásili na policii, že syn zmizel. Otec Martina Říhy dokonce uvedl jména lidí, které z únosu syna vinil.

Deníku Právo tehdy jeden z kriminalistů řekl, že jedním z podezřelých je právě Říhův obchodní partner Robert Šulc z Jablonce nad Nisou. Také on figuroval ve vedení První pražské družstevní záložny. Televize Prima informovala o tom, že policie po Říhově zmizení získala kamerový záznam, na němž má Robert Šulc přelézat plot Říhova statku. A tento záznam je patrně nyní jedním z důkazů o Říhově vraždě.

Podívejte se na reportáž o případu:

Vrtání kolena a pálení ohněm

Televize rovněž uvedla, že trojice pachatelů Říhu před smrtí brutálně mučila, aby vyzradil, kam ukryl peníze, o něž přišli klienti zkrachovalé kampeličky. Jeho vrahové mu mimo jiné údajně vrtali koleno nebo jej pálili otevřeným ohněm.

Říhu soud v lednu 2004 za vytunelování kampeličky odsoudil k 11 letům vězení. Někdejšímu generálnímu řediteli kampeličky Petru Bubeníčkovi uložil soud devět let vězení. Oba se podle soudů dopustili podvodu, kterým připravili 2930 členů záložny o 276 milionů korun.