Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie vyšetřuje zneužití mezi chlapci v chrastavském ústavu

  17:01aktualizováno  17:01
Policie vyšetřuje oznámení na závažný trestný čin za zdmi výchovného ústavu v Chrastavě na Liberecku. Patnáctiletý chovanec údajně na pokoji sexuálně zneužil třináctiletého mentálně postiženého chlapce. Starosta města navíc obviňuje prozatímní ředitelku, že případ tajila.

„O žádné brutální znásilnění nešlo,“ říká ředitelka ústavu Soňa Cpinová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Trestní oznámení nepodal nikdo z ústavu, ale Ivan Berka, reportér televize Nova, která na případ upozornila.

„Kluk mi přímo na kameru řekl, že ho zneužili. Pokud bych tuhle závažnou informaci neoznámil, sám bych se dopustil trestného činu. Záznamy s tím, co nám popsal, jsme neuveřejnili, ale předali policii,“ uvedl Berka.

Policejní mluvčí Ivana Baláková vyšetřování potvrdila. „Prověřujeme mravnostní delikt, který souvisí s chrastavským ústavem. Podnět jsme přijali od redaktora, který na případ jako první upozornil. Ale vzhledem k tomu, že jde o děti, bližší podrobnosti nesdělujeme. Nicméně vyšetřování stále probíhá,“ přiblížila mluvčí.

Vychovatelé v ústavu i starosta Chrastavy Michael Canov navíc obviňují dočasnou ředitelku Soňu Cpinovou, že případ neoznámila na policii, ale nechala jej prošetřit pouze psycholožkou.

„Osobně si myslím, že je zbytečné zdůrazňovat, že v takovýchto případech existuje jen jedna jediná možnost a sice věc nahlásit policii, a to neprodleně. Stejnou samozřejmostí musí být také oznámení rodičům, což se rovněž nestalo,“ upozornil starosta.

Ten tvrdí, že oba chlapci se nikdy k sobě neměli dostat, už dříve je od sebe vychovatelé oddělili. A ředitelku na to také upozorňovali. Nicméně starší chlapec ji přesvědčil, aby ho k tomu mladšímu přestěhovala.

„V jeho dokumentaci jsem se nikde nedočetla, že by mohl mít takovéto sklony. Proto jsem přestěhování povolila,“ prohlásila Cpinová.

Podle Canova chtěla dosavadní ředitelka případ ututlat a zamést pod koberec. Proti tomu se ale Cpinová ohradila a na nedávném mimořádném zastupitelstvu v Chrastavě prohlásila, že podle názoru psycholožky není trestní oznámení na místě.

„O žádné brutální znásilnění nešlo. Televize Nova by sama měla čelit trestnímu oznámení za šíření poplašné zprávy,“ zmínila.

Podle lékařky je na vině uvolněný režim

„Nikdy jsem neuvedl, že šlo o brutální znásilnění, pokaždé jsem mluvil o zneužití. Paní ředitelka neříká pravdu,“ reagoval Berka. Cpinová už nicméně sama trestnímu oznámení čelí. Podala jej maminka údajně zneužitého chlapce. Ta se poté, co se o případu dozvěděla, zhroutila.

Lidé v Chrastavě navíc nechápou, co dělá třináctiletý mentálně postižený chlapec ve výchovném ústavu. „Myslím, že tam vůbec být nemá. Patří spíše do specializovaného zařízení pro takto postižené děti,“ zlobila se jedna z obyvatelek.

Souhlasí s ní rovněž bývalá ředitelka ústavu Markéta Sochorová. Ona sama na chlapcovu diagnózu upozorňovala. Mimo jiné i úřad ombudsmana.

„Žádala jsem jej celé měsíce o pomoc, stejně jako ministerstvo školství. Chtěla jsem, aby nám pomohli přemístit hocha jinam. Ale bohužel se nic nestalo. A nad tím se nikdo nepozastavuje,“ prohlásila bývalá ředitelka.

„Přišel v jedenácti nadopovaný léky“

Rozzlobená je i dětská lékařka Eva Štičková, která s ústavem spolupracuje. „Do ústavu chlapce přivezli jako jedenáctiletého. Byl nadopovaný léky. Vychovatelé i učitelé s ním udělali neuvěřitelný pokrok. A teď se mu stane tohle,“ upozornila lékařka.

Podle ní je na vině uvolněný režim, který zavedla současná ředitelka poté, co se na ústav snesla kritika z úst ombudsmanky i ministerstva školství. Mezi jejich hlavní výtky patřil příliš přísný režim založený na bodovém systému.

V úterý 22. června vypršel termín pro podání přihlášek do výběrového řízení na ředitele zařízení v Chrastavě. Ten, kdo vyhraje, od 1. září povede pouze dětský domov se školou. Výchovný ústav ministryně školství Kateřina Valachová zruší (o tom jsme více psali zde).

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Grafton Recruitment Praha
Elektroúdržbář / programátor PLC

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz