Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zoo čeká mláďata bílých tygrů, neví ale ještě kdy. Jasno bude v únoru

  16:00aktualizováno  16:00
S napětím budou letos v zoologické zahradě v Liberci očekávat, zda se podaří páru bílých tygrů přivést na svět mláďata. Porod by mohl podle předběžných výpočtů proběhnout v únoru. Březost se dá ovšem poznat velmi neurčitě jen ze změn v chování samice, jiná metoda není možná.

Tři koťata bílých tygrů z liberecké zoo čekala v osmém týdnu nezbytná veterinární prohlídka včetně vážení, čipování a očkování. | foto: Zoo Liberec

„Musela by se uspat, a to je pro zvíře moc riskantní,“ uvedl mluvčí zoo Jan Kubánek.

Ani na břiše samice není do posledních dní takřka patrné, zda mláďata čeká, či nikoli.

O potomka Parida a Suryi Báry zoo velmi stojí. Bílí tygři totiž stále patří mezi návštěvnicky nejatraktivnější zvířata.

Ošetřovatelé ale vyhlížejí letos i další mláďata. „V současnosti víme, že máme oplozená dvě vejce vzácných orlosupů bradatých. Teď jen čekáme, zda se z nich podaří odchovat mláďata, která by opět mohla nalézt domov někde v Alpách a Zoo Liberec by tak opět pomohla navracení fauny na místa jejich bývalého přirozeného výskytu,“ upozornil Kubánek.

To se ostatně podařilo i loni, kdy ošetřovatelé vypustili odchovaného orlosupa do volné přírody v národním parku Grand Causses v jižní Francii.

Brzy se v zoo představí také nové zvíře - sob lesní. Dorazí rovněž další samec kozy šrouborohé.

„Koordinátor chovu pro naši zoo hledá v Evropě geneticky vhodnou samici žirafy Rothschildovy. A není vyloučeno, že závěrem roku do Liberce přivezeme samici lva berberského, která by s jedním z našich lvích bratrů měla vytvořit chovný pár,“ prohlásil mluvčí. Mladí lvi přišli do Liberce v dubnu loňského roku z olomoucké zoo.

Loni se v zahradě podařilo odchovat mláďata u 25 druhů zvířat. Na svět přišel například takin čínský, zebra Chapmanova i zebra bezhřívá, žirafa Rothschildova, antilopa koňská nebo surikata.

„Mezi nejhodnotnější chovatelské počiny patří bezesporu narození samičky lachtana hřivnatého, párek pand červených, neasistovaný odchov papouška nestor kea i mládě makaka lvího,“ upozornil mluvčí zoo.

V tropickém létě klesla návštěvnost

Nejen na nové přírůstky se loni přišlo do zahrady podívat přes tři sta dvacet tisíc lidí. Oproti roku 2014 jich ale bylo o pět a půl tisíc méně. A to i přesto, že se je snažila zahrada nalákat například na výstavu modelů prehistorických zvířat.

I když se zcela nenaplnila očekávání zahrady, přesto výstavu za pět měsíců zhlédlo 53 tisíc lidí a profit z ní pak mohla zoo použít i na vyrovnání schodku v hospodaření z prázdnin.

Fotogalerie

Nejhorší byly pro zahradu totiž právě letní měsíce, kdy v tropických dnech klesla návštěvnost až o čtyřicet tisíc lidí. Z toho důvodu se zoo dostala i do finanční tísně a musela o pomoc žádat město, coby svého zřizovatele. To jí nakonec společně s Libereckým krajem vyplatilo mimořádnou pětimilionovou dotaci, aby měla zahrada na výplaty i na krmení pro zvířata.

I když po letních prázdninách vypadala situace kriticky, podzimní měsíce a předvánoční čas návštěvnost vylepšily.

„Díky přívětivému počasí bylo toto období na návštěvníky bohatší než v předchozích letech a díky tomu byl i částečně dorovnán letní pokles počtu lidí. Bohužel, v tomto období již nejde plně nahradit výpadek finančních příjmů,“ prohlásil mluvčí zoo.

Zoo si může za loňský rok připsat i jeden historický rekord. Na Štědrý den, kdy je vstupné dobrovolné, nechalo ve skleněné pokladně přes 3600 návštěvníků více než dvaadevadesát tisíc korun.

„Letos se budeme dále snažit sehnat peníze na rekonstrukci našeho starého pavilonu slonů. Je nutné jej do budoucna přizpůsobit pro světově standardní bezkontaktní chov,“ uzavřel mluvčí.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Ženu zabil a hodil z balkonu. Vinil ji z konce svého vztahu, říká obžaloba

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Před krajským soudem stanul Rumun Marius Vasilica Ailieseie, který podle obžaloby v Liberci ubodal a pak vyhodil z okna...

Zachraňuje životy i majetek. Hasiči prosí Turnov o termokameru

Hasiči jsou díky termokameře schopni se lépe orientovat a vidět i to, co by...

Ztíženou práci mají městští hasiči v Turnově. Chybí jim totiž termokamera, která urychluje záchranné práce. U akcí, kdy...

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Najdete na iDNES.cz