Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec strachu z polepšovny. V chrastavském ústavu už nebudou trestané děti

  10:38aktualizováno  10:38
Už žádní chlapci, kteří mají za sebou kriminální minulost. Lidé v Chrastavě si mohou oddychnout. Výchovný ústav, který tu fungoval desítky let, v září končí. Místo něj tu zůstane pouze dětský domov se školou.

Ve výchovném ústavu v Chrastavě zůstanou pouze děti do 15 let, které nepáchaly trestnou činnost. | foto: Zdeňka Trachtová, iDNES.cz

Jeho kapacita bude čtrnáct dětí a sloužit bude jen těm, kterým ještě nebylo patnáct let a mají nařízenou ústavní výchovu. Ti, kteří spáchali nějaký trestný čin, například krádež nebo přepadení a soud jim uložil ochrannou výchovu, už v budově nebudou.

„Je to naše malé vítězství, vybojovali jsme si to,“ okomentoval rozhodnutí ministerstva školství starosta Chrastavy Michael Canov.

Podle něj je to pro město zásadní změna, v domově už nebudou děti, které jsou nejvíce nebezpečné svému okolí. Jenže se snížením kapacity přijde o práci v ústavu i polovina zaměstnanců.

„Počet pracovníků, který bude potřeba na zajištění činnosti dětského domova se školou a školní jídelny od 1. září 2016 je 22 pracovníků. Před propouštěním jich bylo čtyřiačtyřicet,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva školství.

Jedním z těch, který dostal výpověď pro nadbytečnost, je i bývalý učitel, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Zarazila mě předčasná výpověď, míní zaměstnanec

„Momentálně si vybírám dovolenou a hledám si novou práci. Jen mě trochu zarazilo, že ač paní ministryně tvrdila, že zaměstnanci budou propouštěni až novým ředitelem, několik z nás dostalo výpověď už koncem června. Nový ředitel byl přitom vybrán až minulý týden,“ zmínil bývalý zaměstnanec.

Z výběrového řízení vzešel jako vítěz Miloslav Hlubuček, který jako pedagog působil naposledy v dětském domově v Hamru na Jezeře. Jeho cílem je prý ústav stabilizovat a vytvořit v něm pozitivní klima.

„Chci zabezpečit dodržování práv dětí a postupně nastavit přehledný a spravedlivý systém hodnocení,“ upřesnil Hlubuček. Více konkrétní nebyl. Momentálně je totiž zavalený prací. „Stále pracuji a pracuji, zavolejte tak v září,“ řekl.

Výchovný ústav v Chrastavě se stal terčem kritiky letos na jaře, kdy kontrola ombudsmanky Anny Šabatové odhalila údajné porušování práv chovanců. Její závěry nakonec potvrdilo i ministerstvo školství a česká školní inspekce.

Úředníci zaměstnancům ústavu i její tehdejší ředitelce Markétě Sochorové vyčítali příliš přísný režim a neadekvátní systém hodnocení dětí. Chlapci měli prý velmi omezenou možnost samostatného pohybu, i styk s rodiči.

Čtrnáct dětí zatím zůstane v budově

Ústav je podle zjištění ministerstva také nechal platit za praní jejich prádla nebo osobní telefonické hovory, což je v rozporu se zákonem.

Po rezignaci Sochorové dosadilo ministerstvo do ústavu jako dočasnou ředitelku Soňu Cpinovou. Na její postupy si ale stěžovali zaměstnanci, kteří upozorňovali na příliš rozvolněný režim, kdy si chovanci mohli dělat, co chtějí a obávali se o svou bezpečnost.

Přidal se k nim nakonec i starosta Canov, který prohlásil, že v okamžiku, kdy se budou chovanci nekontrolovaně procházet po městě, ústav ve městě nechce. Tomu nakonec ministryně školství Kateřina Valachová vyhověla a rozhodla se ústav k 1. září zrušit.

Nově tedy budou v dětském domově pouze děti s ústavní výchovou. Ta se jim nařizuje v případech, že se o ně rodiče nestarají, což se projeví například záškoláctvím, anebo jsou umístěni mimo domov pro výchovné problémy či užívání drog. Čtrnáct dětí má zůstat zatím v současné budově ústavu.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Najdete na iDNES.cz