Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zubožený zámeček si chce z Jablonce odstěhovat jinam ruský investor

  16:35aktualizováno  16:35
Tajemný a dnes zubožený zámeček zaniklého jabloneckého spolku Schlaraffia má naději na záchranu. Budovu chce koupit investor z Ruska a celou ji přestěhovat na vhodnější místo. Současný majitel s ní do budoucna nepočítá, zámek koupil hlavně kvůli pozemku.

Chátrající Zámeček v Jablonci nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

O plánu ruského zájemce informovaly Hospodářské noviny. Nynější majitel, výrobce svářečských pomůcek Malina - Safety, nabídl zámeček kvůli tlaku místních obyvatel před dvěma lety za symbolickou korunu tomu, kdo jej přesune z jeho pozemku. Petici za prohlášení zámečku památkou podepsaly tři tisíce lidí.

„Začali jsme jednat s investorem z Ruska, Alexandrem Surikovem. Sám měl stavební firmu, montoval roubenky a sruby v okolí Moskvy. Bohužel ale kvůli špatné ekonomické situaci v zemi zkrachoval. Přesun zámečku je pro něj výzva, už kvůli tomu založil společnost,“ řekla HN Natalija Makoviková, majitelka firmy VIP Castle. Vyhledává v České republice movitým Rusům podobné historické stavby ke koupi.

Podnikatel podle listu kupuje zámeček pro svoji dceru a chce jej zpřístupnit veřejnosti.

„Uvažuje, že by v něm postupně měla vzniknout výstava spojená s historií rytířského spolku. Na ni navážou i únikové hry, plánuje i klub a penzion,“ vypočítala Makoviková. Údajně je v plánu stavbu kámen po kameni rozebrat, očíslovat, přepravit a zase složit.

„Za nás je popravdě řečeno jedno, jakým způsobem se to vyřeší, jestli demolicí nebo odvezením. Pro nás je důležitý pozemek pod zámečkem, nikoliv budova jako taková. Deklarovali jsme to ještě před tím, než jsme budovu koupili,“ zmínil zástupce současného majitele Vítězslav Puc z firmy Malina - Safety. Firma vlastní budovu, jež je v havarijním stavu, od roku 2008.

Jenže zbourání, ale i záměru na přenesení stavby, stojí zatím v cestě jedna potíž. Otázka případného prohlášení stavby za kulturní památku ještě není uzavřená.

Kauza leží u soudu

Úředníci ministerstva kultury v roce 2013 rozhodli, že zámeček je v dezolátním stavu, a proto nemůže být prohlášen za kulturní památku. Jenže ministr kultury Daniel Herman rozhodnutí svých úředníků zrušil a zadal jim, aby hodnotu zámečku posoudili znovu.

„Rozhodnutí ministra bylo následovně žalováno u soudu, kde se kauza nachází dodnes,“ přiblížila aktuální vývoj Ivana Awwadová z tiskového odboru ministerstva kultury.

Ministerstvo zažalovala firma, která stavbu vlastní. „Ministerstvo kultury nedodržuje správní řád a předepsané lhůty. Budovu jsme koupili kvůli rozšíření firmy. Objekt nás ale teď omezuje a blokuje, nemůžeme s ním nijak nakládat. V podstatě ho nemůžeme ani opravit, stavební úřad čeká na rozhodnutí ministerstva,“ tvrdí Vítězslav Puc.

Pokud by ministerstvo zámeček prohlásilo kulturní památkou, přemístit by ji šlo jen se souhlasem krajského úřadu poté, co by se vyjádřil Národní památkový ústav. Podle Makovikové by také status kulturní památky mohl několikanásobně prodražit získávání stavebního povolení. Zatím se podle Hospodářských novin počítá s cenou kolem milionu korun.

Zámeček, řečený Neisseburg, byl vybudován kolem roku 1909 jako sídlo celosvětového spolku Schlaraffia. V organizaci typu pánského klubu se scházeli společensky vážení lidé, činnost spolku měla oddychový charakter. Mezi zakázaná témata proto patřila politika, náboženství či finance.

Budova patřila po druhé světové válce například automobilce LIAZ, jež v zámečku měla školicí středisko. Od devadesátých let budova chátrá. Vystřídalo se v ní několik majitelů až nakonec připadla firmě Malina - Safety.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Zachraňuje životy i majetek. Hasiči prosí Turnov o termokameru

Hasiči jsou díky termokameře schopni se lépe orientovat a vidět i to, co by...

Ztíženou práci mají městští hasiči v Turnově. Chybí jim totiž termokamera, která urychluje záchranné práce. U akcí, kdy...

Lidé musejí znát mé postoje, říká starosta Kravař. Obec šéfuje 27 let

Ctižádostivý sólista, který říká věci na rovinu. Tak se charakterizuje starosta...

Když Vít Vomáčka začal v roce 1991 starostovat v Kravařích, otevíral v Česku první supermarket a z výrobní linky sjel...

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

Najdete na iDNES.cz