Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zubožený zámeček si chce z Jablonce odstěhovat jinam ruský investor

  16:35aktualizováno  16:35
Tajemný a dnes zubožený zámeček zaniklého jabloneckého spolku Schlaraffia má naději na záchranu. Budovu chce koupit investor z Ruska a celou ji přestěhovat na vhodnější místo. Současný majitel s ní do budoucna nepočítá, zámek koupil hlavně kvůli pozemku.

Chátrající Zámeček v Jablonci nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

O plánu ruského zájemce informovaly Hospodářské noviny. Nynější majitel, výrobce svářečských pomůcek Malina - Safety, nabídl zámeček kvůli tlaku místních obyvatel před dvěma lety za symbolickou korunu tomu, kdo jej přesune z jeho pozemku. Petici za prohlášení zámečku památkou podepsaly tři tisíce lidí.

„Začali jsme jednat s investorem z Ruska, Alexandrem Surikovem. Sám měl stavební firmu, montoval roubenky a sruby v okolí Moskvy. Bohužel ale kvůli špatné ekonomické situaci v zemi zkrachoval. Přesun zámečku je pro něj výzva, už kvůli tomu založil společnost,“ řekla HN Natalija Makoviková, majitelka firmy VIP Castle. Vyhledává v České republice movitým Rusům podobné historické stavby ke koupi.

Podnikatel podle listu kupuje zámeček pro svoji dceru a chce jej zpřístupnit veřejnosti.

„Uvažuje, že by v něm postupně měla vzniknout výstava spojená s historií rytířského spolku. Na ni navážou i únikové hry, plánuje i klub a penzion,“ vypočítala Makoviková. Údajně je v plánu stavbu kámen po kameni rozebrat, očíslovat, přepravit a zase složit.

„Za nás je popravdě řečeno jedno, jakým způsobem se to vyřeší, jestli demolicí nebo odvezením. Pro nás je důležitý pozemek pod zámečkem, nikoliv budova jako taková. Deklarovali jsme to ještě před tím, než jsme budovu koupili,“ zmínil zástupce současného majitele Vítězslav Puc z firmy Malina - Safety. Firma vlastní budovu, jež je v havarijním stavu, od roku 2008.

Jenže zbourání, ale i záměru na přenesení stavby, stojí zatím v cestě jedna potíž. Otázka případného prohlášení stavby za kulturní památku ještě není uzavřená.

Kauza leží u soudu

Úředníci ministerstva kultury v roce 2013 rozhodli, že zámeček je v dezolátním stavu, a proto nemůže být prohlášen za kulturní památku. Jenže ministr kultury Daniel Herman rozhodnutí svých úředníků zrušil a zadal jim, aby hodnotu zámečku posoudili znovu.

„Rozhodnutí ministra bylo následovně žalováno u soudu, kde se kauza nachází dodnes,“ přiblížila aktuální vývoj Ivana Awwadová z tiskového odboru ministerstva kultury.

Ministerstvo zažalovala firma, která stavbu vlastní. „Ministerstvo kultury nedodržuje správní řád a předepsané lhůty. Budovu jsme koupili kvůli rozšíření firmy. Objekt nás ale teď omezuje a blokuje, nemůžeme s ním nijak nakládat. V podstatě ho nemůžeme ani opravit, stavební úřad čeká na rozhodnutí ministerstva,“ tvrdí Vítězslav Puc.

Pokud by ministerstvo zámeček prohlásilo kulturní památkou, přemístit by ji šlo jen se souhlasem krajského úřadu poté, co by se vyjádřil Národní památkový ústav. Podle Makovikové by také status kulturní památky mohl několikanásobně prodražit získávání stavebního povolení. Zatím se podle Hospodářských novin počítá s cenou kolem milionu korun.

Zámeček, řečený Neisseburg, byl vybudován kolem roku 1909 jako sídlo celosvětového spolku Schlaraffia. V organizaci typu pánského klubu se scházeli společensky vážení lidé, činnost spolku měla oddychový charakter. Mezi zakázaná témata proto patřila politika, náboženství či finance.

Budova patřila po druhé světové válce například automobilce LIAZ, jež v zámečku měla školicí středisko. Od devadesátých let budova chátrá. Vystřídalo se v ní několik majitelů až nakonec připadla firmě Malina - Safety.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

Najdete na iDNES.cz