Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuna v síti i had s klackem v hlavě. Za 10 let pomohli tisíci zvířatům

  12:00aktualizováno  12:00
Kunu zamotanou do sítě fotbalové branky, užovku se zapíchnutým klackem v hlavě nebo malého srnce uvízlého v ohradě pro dobytek. Do Archy, centra pro zvířata v nouzi, se v loňském roce dostal rekordní počet zraněných či nalezených živočichů.

Kuna lesní se zamotala do brankové sítě, a to tak důkladně, že ochránci ji museli vystříhat. | foto: Archa

Loni jich tady přijali téměř jedenáct set. „Nejpočetnějšími klienty byli jako již tradičně netopýři - těch bylo během roku pochytáno 439. Z toho jednadevadesát procent se jich zase vrátilo zpátky do přírody,“ uvedla Ivana Hancvenclová, pracovnice centra. Netopýry většinou odchytnou pracovníci Archy, když zalétnou do budovy.

Ostatní zvířata, většinou osiřelá nebo zraněná, přinášejí do centra lidé, kteří je našli v blízkosti domů, v lese či na louce. Tak tomu bylo například u káněte. Apatického dravce si všiml muž z Višňové, který jej zahlédl, jak sedí schlíple u potoka, a bylo jasné, že mu není dobře.

„Káně bylo velmi slabé, ještě dva týdny poté, co jsme jej k nám přijali, jen leželo a zobákem se opíralo o dno klece. Pravděpodobně jej někdo otrávil,“ popsala. Ošetřovatelé proto nasadili léčbu, káně dokonce napojili i na kapačku.

Asi po měsíci jej mohli přesunout do velké rozlétávací voliéry. „Většinu ptáků vypouštíme z voliéry jednoduše tak, že jim jen otevřeme dvířka a necháme, ať si vyletí, kdy budou chtít. Obvykle to pochopí hned, některým to trvá dva až tři dny. Ale tomuhle káněti se od nás nechtělo. Lákali jsme ho ven na potravu, jenže on si pro krmení vždy vyletěl ven a pak se zase vrátil zpátky na bidlo,“ upozornila ochránkyně.

Dravec nakonec opustil voliéru až po rekordních deseti dnech. Zato užovka obojková, kterou přivezl do Archy zachránce z Jablonce nad Nisou, u ošetřovatelů zůstala.

„V přírodě zřejmě narazila na nějakého statečného hlupáka, protože měla v hlavě zaražený klacek,“ přiblížila Hancvenclová. Had kvůli tomu oslepl na jedno oko a veterinář mu musel odstranit část horní čelisti. A protože s takovým handicapem by nebyl schopný v přírodě přežít, nechali si ho v centru. Bohužel před pár dny užovka uhynula.

Fotogalerie

Do Archy se dostala i tři mláďata plcha velkého. Pro ošetřovatele to byla menší premiéra, plchy totiž nikdy předtím neodchovávali. Koncem srpna loňského roku je k nim přivezli lidé až z jižní Moravy poté, co jejich matku našli mrtvou. Tři sourozenci byli ještě slepí.

„Moc naděje jsme jim nedávali, protože velmi špatně pili. Museli jsme být hodně trpěliví a nakonec jsme byli úspěšní a hlodavce se nám podařilo zachránit,“ dodala vedoucí.

A protože většina mláďat plchů v přírodě nepřežije první zimu, skončili sourozenci v Zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou, která se chovu plchů věnuje.

Příběhů se šťastným koncem má Archa dostatek. Skončila tak i záchrana kuny lesní. U domu v Karlinkách se zamotala do brankové sítě, a to tak důkladně, že ji ochránci museli vystříhat. A podobný osud potkal i srnce, kterého objevil kolemjdoucí na louce.

Za parůžky se chytil do látkového pruhu, který označuje ohradu pro dobytek. „Bez lidské pomoci by se nevysvobodil a vysílením by uhynul. Po kratším, ale fyzicky náročném zápase jsme jej nakonec vyprostili a zvíře odběhlo na svobodu,“ uzavřela vedoucí záchranné stanice.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz