Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodnuto. Zbývá umístit značky a řidiči u Liberce pojedou stodesítkou

  6:45aktualizováno  6:45
Na dalších silnicích v Libereckém kraji pojedou řidiči rychleji, než dosud mohli. Nově více sešlápnou plyn na úseku od Hodkovické do Bílého Kostela a od okružní křižovatky Kunratice k napojení na silnici I/35 nedaleko liberecké arény.

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

O změně rychlosti z 90 kilometrů v hodině na 110 se sice již delší dobu mluvilo, dosud jí ale bránila policie, která měla řadu připomínek k bezpečnosti. Po půlročním vyjednávání nakonec krajský úřad nové dopravní značení povolil.

I když by se vyšší rychlost nabízela i na úseku z Bílého Kostela do Hrádku nad Nisou, odkud je to již kousek na hranice s Německem, pojedou tam řidiči devadesátkou. Přesto ji cestáři označí jako silnici pro motorová vozidla.

„Došli jsme k názoru, že je vhodné to takto označit, abychom vymezili provoz pěších, cyklistické dopravy a pomalých vozidel a tím zvýšili bezpečnost. Sto deset kilometrů tam ale řidiči jet nemohou, protože silnice není směrově rozdělená středním dělícím pásem,“ vysvětlil Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy krajského úřadu.

Není to ale jediné místo, kde zůstane nižší rychlost. „Další je také na průtahu Libercem v úseku křižovatky Letná a České Mládeže a pak také v místě křižovatky ve Svárově a v oblasti Bedřichovky, kde jsou zastávky autobusové dopravy,“ popsal vedoucí.

Ještě o dvacet kilometrů méně pak musejí mít i nadále na tachometru motoristé, kteří projíždějí libereckým tunelem. Na zbylých úsecích ale bude nově platit rychlost 110 kilometrů v hodině.

Čeká se na dodavatele značek

Jenže i když už je všechno schválené a povolené, otázkou zůstává, kdy začne nová rychlost platit i v praxi. Dokud totiž na silnicích nebude nové značení, řidiči musejí jezdit podle těch současných.

„Momentálně Ředitelství silnic a dálnic soutěží dodavatele dopravního značení. Podle našich informací by mohli s vítězem podepsat smlouvu v září a hned poté se začne s jejich výrobou a nejpozději na jaře i s jejich instalací,“ zmínil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Dodal také, že se konečně zrychlí spojení na místech, která jsou k tomu uzpůsobená. „Navíc na nich spousta řidičů tou sto desítkou jezdí už dnes, i když se to samozřejmě nesmí a porušují zákon,“ poznamenal hejtman.

Také Jan Čáp doufá, že značky se u silnic objeví co nejdříve. I když podle něj to nebude právě jednoduchá výměna.

„Těch značek je opravdu velké množství, řádově stovky. Musejí se vyměnit na všech křižovatkách a odbočkách,“ zmínil.

Zvýšit rychlost z devadesáti kilometrů v hodině na sto deset umožnila od ledna na vybraných silnicích první třídy novela zákona o pozemních komunikacích.

Ta mimo jiné změnila rychlostní silnici z Liberce na Turnov v dálnici druhé třídy D35. Řidiči na ní už nepotřebují dálniční známku, na silnici se ale v některých úsecích snížila rychlost ze 130 na sto deset kilometrů v hodině.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz