Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po objízdné silnici teď duní čtyřikrát víc aut, ohroženi jsou i chodci

  6:34aktualizováno  6:34
Sobota 23. ledna: jen 280 aut v obou směrech za den. Čtvrtek 21. dubna: už 1 950 vozidel. Přenosný radar městské policie vydal jasné svědectví. Provoz na místní silnici z jabloneckého Lukášova do Harcova v Liberci narostl během pár týdnů čtyřikrát.

Na silnici v Lukášově zhoustl provoz. Řidiči ji využívají i jako objízdnou trasu mezi Libercem a Jabloncem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Řidiči ji totiž od dubna volí jako náhradu za budovaný a na další dva roky zavřený úsek silnice z Jablonce do Liberce-Kunratic. Jenže silnice není na takový provoz připravená. Chodci jsou v ještě větším nebezpečí než předtím, protože úzké zanedbané silnici chybí chodníky a jiné bezpečnostní úpravy.

Město projekt na zlepšení bezpečnosti provozu připravuje a chce, aby se podílel i investor stavěné silnice z Jablonce do Liberce.

„Budeme požadovat, aby se ŘSD podílelo na stavebních úpravách, je to změna mimořádného dopravního významu. Data jsou naprosto jednoznačná, nárůst provozu souvisí s uzavřenou silnicí z Kunratic do Jablonce. Žádný jiný vliv tam není,“ zmínil David Novotný, vedoucí odboru správy veřejného majetku liberecké radnice.

„Máme data za leden a duben, domnívám se ale, že teď už je provoz větší. Chystáme další měření,“ dodal Novotný.

ŘSD ale platit odmítá. „Silnice není stanovená jako objízdná trasa, na případných stavebních úpravách se proto nemůžeme finančně podílet,“ oponuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Za jeden den 1 231 aut

Oficiální objížďka pro auta do 12 tun dnes vede přes Vratislavice. Těžší vozy jezdí po silnici I/35 a kolem Rychnova. Přestože je silnice přes Lukášov a Harcov nejzatíženější ve všední dny, provoz značně narostl i o víkendech. Například v sobotu 23. dubna radar za čtyřiadvacet hodin obousměrně naměřil 1 231 aut.

„Značný provoz je tam v ranních a odpoledních špičkách. Problém to teď skutečně je,“ uvedl komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu Vlastimil Malý.

Podle radaru až 20 procent aut překračuje v úseku rychlost. Minulý týden navíc silnici ve směru od Liberce ucpal řidič polského kamionu, který si spletl cestu a omylem na úzkou silnici najel.

„Na silnici budeme častěji kontrolovat jak rychlost, tak auta, která na ní nemají co dělat,“ podotkl Vlastimil Malý.

„Proti tomu, jaký tu býval klid, je to tu hrozný. O bezpečné chůzi po silnici se vůbec nedá mluvit. Chodí tu přitom i děti do školy. Bude to dva roky utrpení. Vůbec si to neumím představit v zimě,“ zmínila obyvatelka Harcova Dana Kovalová.

Město si nechává zpracovat posudek

Město zatím nechává zpracovat posudek, který shrne naměřená data a navrhne další postup. Už nyní má předběžnou projektovou dokumentaci a ta vyčíslila stavební úpravy na pět milionů korun.

Počítá se s opravou asfaltového povrchu, doplněním vodorovného dopravního značení a směrových sloupků nebo retardérů na rovině před zúženým mostem. Od ulice Na Výběžku po autobusovou zastávku Vřesová v Lukášově je v plánu rozšíření a zpevnění krajnice. Na vybudování chodníku není podle Novotného podél silnice místo.

Náklady budou ale patrně vyšší. Na silnici se totiž objevil ještě jeden problém. V úseku u lomu začíná klesat vozovka.

„Proměřujeme ji, ale silnice si patrně sedá kvůli značnému nárůstu dopravy. Vypadá to, že tam bude muset dojít k další opravě. Pokud to měření potvrdí, budeme požadovat, aby se i na této opravě podílelo Ředitelství silnic a dálnic,“ dodal David Novotný.

V zimě se bude muset změnit i způsob zimní údržby. Dnes se silnice jen sype drtí. Stovky aut by ale měly v serpentinách problém. Solení bude nákladnější. „Spojíme se s Jabloncem. I o tom chceme jednat se ŘSD,“ poznamenal Novotný.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz