Studentka Anna Papežová měří prodyšnost látky.

Studentka Anna Papežová měří prodyšnost látky. | foto: ČTK

V Liberci vyrobí bundu z nanovláken, jako první v Česku

  • 5
Nepromokne a člověk se v ní nepotí. Liberecká firma Direct Alpine chce příští rok začít prodávat bundu s membránou vyrobenou z nanovláken. Bude tak prvním výrobcem v Česku, který takovou textilii v oblečení použije.

Společnost si schopnosti membrány z nanovláken nechala otestovat na textilní fakultě Technické univerzity v Liberci.

Co jsou to nanovlákna?

Nanovlákna jsou textilní výrobky. Bývají označována za materiály třetího tisíciletí, které mají přinést revoluci v mnoha oborech. Nanovlákna jsou v textilii na sobě volně naskládaná. Mezi nimi je tak dostatek prostoru, aby pronikal vzduch, ale neprotekla voda.

Pomocí nanotechnologií vědci čistí i bývalé prádelny sovětské armády ve Vojenském prostoru Ralsko. Lze jimi také šetrně odstranit sinice z rybníků. (více čtěte zde)

"Potřebovali jsme zjistit, zda má potřebné parametry, jak moc je odolná vůči vodě, jakou má textilie prodyšnost," informoval Radek Nováček, jednatel Direct Alpine.

Běžně se v textilním průmyslu užívá mikroporézní membrána, ta nanovlákenná má mnohem vyšší prodyšnost, takže propustí dvakrát více odpařeného potu. "Obě membrány mají stejně velké otvory pro transport vodních par. Ale zatímco mikroporézní můžeme přirovnat k hrnci s několika dírami, tak nanovlákenná je jako cedník," přiblížil Nováček.

Membránu vyrobenou z nanovláken nabídl firmě americký výrobce textilií. "Poslali nám vzorky, které jsme nechali otestovat. Teď tu od nich máme deset metrů a začínáme z toho stříhat," upřesnil. Do prodeje půjdou příští rok dvě bundy, řádově se bude jednat o pět set až tisíc kusů.

Použití speciální technologie se na ceně neodrazí

"Nanovlákenná membrána se v ceně výrobku nijak neodrazí. Zákazníci získají komfort daný vysokou prodyšností. Protože ale membrána nemá tak známé jméno jako třeba Goretex či Dermizax, nevím ještě, jak bude na novinku trh reagovat," doplnil jednatel firmy. Firma chce proto školit prodavače, aby byli schopni kupujícím vysvětlit, jaké schopnosti membrána má.

Podle Tomáše Fridricha, mluvčího společnosti, se nanotechnologie v textilním průmyslu už běžně používají hlavně pro povrchovou úpravu látek. "Většinou jde o vodoodpudivé či antibakteriální úpravy, které se používají u outdoorového oblečení. Přímo nanovlákennou textilii ale zatím v Česku žádný jiný výrobce nepoužil," informoval Fridrich.

S univerzitou liberecká firma spolupracuje poměrně často. "Studentům zadáváme diplomové práce, zkoušíme různé izolační materiály, měříme tepelný odpor. Spolupracujeme s nimi, když chceme vybrat třeba nízkoobjemovou izolaci, aby bunda nebyl moc tlustá, ale přesto dobře hřála," doplnil Nováček.

Výzkumem vlastností nanovlákenné membrány se v současné době zabývá Anna Papežová, která o jejím použití v oděvu píše bakalářskou práci. "Srovnávám její vlastnosti s membránami, které se dosud používají," upozornila studentka.