Liberec

Liberec | foto: Wikipedia

Návrh územního plánu Liberce se nelíbí, sešlo se přes 600 námitek

  • 7
Nerušit zahrádkářské osady, zachovat dostatek volné krajiny či méně ploch určených k zástavbě. To jsou jedny z hlavních bodů hromadné námitky proti chystanému územnímu plánu, kterou připravilo opoziční sdružení Změna pro Liberec v čele s odvolaným primátorem Janem Korytářem.

Hromadná námitka, která se pátečního poledne podepisovala v knihkupectví U Fryče, zahrnuje dohromady šest bodů. Celkem se k návrhu nového územního plánu Liberce sešlo 674 námitek.

Územní plán

S návrhem nového územního plánu Liberce se objevila i možnost přestěhovat krajskou nemocnici na periferii. Nemocniční areál by se tak z centra města přestěhoval k libereckému letišti. (o plánu se více dočtete zde)

Koncept plánu rovněž navrhuje stavbu nových průmyslových zón. Další tovární haly by mohly stát třeba v Machníně, u nákupního centra Makro nebo mezi letištěm a slévárnou v Ostašově. (více zde)

"Při veřejných debatách k návrhu územního plánu se některé námitky v různých podobách opakovaly. Rozhodli jsme se proto je zobecnit a udělat z toho jednu komplexní námitku," vysvětlil Josef Šedlbauer, liberecký zastupitel za Změnu pro Liberec.

Klíčovým bodem je podle něj především šestý bod. "Ten se týká naprosto neodůvodněné velikosti nových ploch k rozvoji na úkor volné krajiny," dodal zastupitel.

O námitkách rozhodnou zastupitelé

K námitkám se nyní musí vyjádřit magistrát a zpracovatel územního plánu, což je liberecký ateliér SAUL. Jestli bude jednotlivým připomínkám vyhověno, o tom s konečnou platností rozhodne liberecké zastupitelstvo.

Proti konceptu územního plánu se již dříve ozvali zahrádkáři, kterým se nelíbilo, že by se v zahrádkářských koloniích mohly stavět domy. Lidé se báli, že pozemky skoupí spekulant a začne ostatní vydírat. Vedení město naznačilo, že od stavění v koloniích upustí. (více zde)

Současný územní plán je z roku 2002, jeho platnost končí v roce 2015. Do té doby musí radnice připravit nový.

,