Technoparty na Liberecku zburcovala stát k návodu, jak tyto akce zastavit

  10:29aktualizováno  11:13
Technoparty v liberecké Krásné Studánce pomohla zburcovat stát do ofenzivy proti obtěžujícím hudebním akcím. Pro obce připravuje návod, jak se mohou organizátorům bránit.

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018) | foto: Jan Pešek, MF DNES

Několikadenní peklo pro uši a tělesné schránky tisíců lidí v širokém okolí Mníšku, kde na přelomu dubna a května duněly soundsystémy technoparty Czarotek, pohnulo stát k reakci.

Urychlilo přípravu vzorové vyhlášky. Má pomoci všem obcím účinně se bránit nelegálním hudebním produkcím.  Snahou je, aby bylo možné akci zastavit v zárodku, pokud organizátoři nesplní všechny podmínky.

Ministerská vyhláška má inspirovat obce

Obce, které problému dosud nečelily, nevědí, na co mají právo a jak by měly postupovat.

Podle Karla Bačkovského z ministerstva vnitra má být vyhláška návodem pro města a obce, jak by mohly vypadat jejich vlastní vyhlášky.

„Chtěli bychom tam popsat, jak mohou obce nastavovat parametry pro pořádání tohoto typu akcí. Jaké podmínky musejí být splněny, co mohou chtít po organizátorech nebo na jaký typ prostor to může dopadnout,“ nastínil Karel Bačkovský.

Fotogalerie

Vyhláška by podle něj měla obsahovat nejen povinnosti organizátora, jako je například zajištění dostatečného hygienického zázemí. Na akci u Mníšku přijelo na sedm tisíc lidí a účastníci měli k dispozici jen sedm toalet. Obsáhnout by měla i povinnosti účastníků.

„Aby neodjížděli z akcí pod vlivem návykových látek, aby se chovali řádně, dodržovali obecně závazné vyhlášky ve vztahu k nočnímu klidu nebo aby neobsazovali místa, kde nemají co dělat,“ zmínil Karel Bačkovský.

Pořadatelé musí mít nově dokomunety

O tom, co by měla vyhláška obsahovat, ve čtvrtek v Liberci v sídle krajského úřadu diskutovali zástupci ministerstva a policie se starosty obcí i městskými úředníky. Tvůrci získané podněty zapracovávají do chystaného dokumentu.

„Chceme, aby reagoval na dosavadní zkušenosti z akcí, co už proběhly a problémy, jaké potkaly kolegy ze samosprávy nebo policie,“ zmínil Karel Bačkovský. Vzorová vyhláška by měla vyjít do několika měsíců.

Na setkání mimo jiné zaznělo, že libereckým úředníkům byla akce u Mníšku nahlášena jediný den před jejím konáním. Navíc na pozemku, na nějž se liberecká vyhláška nevztahuje. Nešlo totiž o veřejné prostranství, ale ornou půdu.

„Kromě toho, že se organizátor domluví s majitelem pozemku, tak také musí předložit ostatní dokumenty. Když je nebude mít, obec bude jen konstatovat, že oznamovací povinnost nebyla dodržena, protože nesplnil všechny náležitosti, které pořadatelství má. Je jedno, o jaký žánr jde,“ zmínil hejtman Martin Půta.

Hudba obtěžovala tisíce lidí

Na Czaroteku pět dní a čtyři noci dunělo a hlukem obtěžovalo tisíce lidí 25 sound systémů. Jen policisté zaznamenali přes dvě stě stížností na hluk. Lidé se zlobili na policisty, že nezasáhli. Akce se ale konala na soukromém pozemku se souhlasem majitele. Obešla se bez vážnějších deliktů. Organizátoři se dopustili jen přestupků proti veřejnému pořádku, když akci včas neohlásili a nedodrželi noční klid.

Policie tak nemohla proti organizátorům na soukromé louce zasáhnout. Přesto policii lidé vyčítali, že například nezabavovala elektrocentrály.

„Neobešlo by se to bez násilí. Nejsem si vědom ničeho, co bychom podcenili. Chceme se ale spolu s obcemi pokusit najít metodu, jak to celé posunout dál. Abychom si třeba příští rok mohli říci, že technoparty proběhla, ale lidé netrpěli,“ uvedl krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Letos v červnu policisté ukončili dvě nelegální technoparty na Jablonecku. Oba zákroky se obešly bez použití násilí. V Rychnově u Jablonce obsadilo asi šedesát technařů pozemek Lesů ČR. Policisté vyzvali účastníky, aby akci ukončili a místo opustili. Technaři uposlechli a odjeli. Policisté zabránili i konání nepovolené technoparty v Rádle.

Autor:

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Lesníci obnaží zříceninu hradu Trosky. Skály bez stromů chtějí ekologové

Rekonstrukce silnice z Borku do Troskovic přišla Liberecký kraj na 42 milonů...

Hradní věže Panna a Baba vystoupí ze zajetí stromů a dají najevo ještě důrazněji svůj majestát. Stejně jako celé...

V Liberci dojezdily jako poslední na světě tramvaje T2

Tramvaj ČKD T2 č. 133 z roku 1958

Konec slavné éry. Tak mluví celý svět, jehož zrak se na jeden den upřel k Liberci. V sobotu 17. listopadu zde dojezdily...

Výroba v autoprůmyslu se zmenšila, firmy v Libereckém kraji propouštějí

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Několik firem, které vyrábějí komponenty do aut v Libereckém kraji, snížilo výrobu, zastavilo nábor nových pracovníků...

Další z rubriky

Psychiatrie liberecké nemocnice se stěhuje, otevře poradnu pro psychotiky

Pro potřeby psychiatrie se nyní přestavuje budova naproti liberecké porodnici....

Někdy jsou na pokojích i po pěti a sociální zařízení mají na chodbě. Kvůli nedostatku prostor musejí být někdy pacienti...

Jablonecké muzeum vytvořilo trikoloru ze skleniček. Vzdává hold designu

Na výstavě nazvané Dva v jednom je kolem 400 exponátů ze sbírek jabloneckého...

Do barev trikolory se zahalily sály jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Jako dárek ke sto letům republiky přichystalo...

Exšéf libereckého dopravního podniku přihrával zakázky svým známým

Manažer dopravního podniku Pavel Šulc je také obviněný z korupce, podle policie...

Pavel Šulc byl předsedou představenstva Dopravního podniku Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Ve funkci podle zákona...

Najdete na iDNES.cz