Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Technoparty na Liberecku zburcovala stát k návodu, jak tyto akce zastavit

  10:29aktualizováno  11:13
Technoparty v liberecké Krásné Studánce pomohla zburcovat stát do ofenzivy proti obtěžujícím hudebním akcím. Pro obce připravuje návod, jak se mohou organizátorům bránit.

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018) | foto: Jan Pešek, MF DNES

Několikadenní peklo pro uši a tělesné schránky tisíců lidí v širokém okolí Mníšku, kde na přelomu dubna a května duněly soundsystémy technoparty Czarotek, pohnulo stát k reakci.

Urychlilo přípravu vzorové vyhlášky. Má pomoci všem obcím účinně se bránit nelegálním hudebním produkcím.  Snahou je, aby bylo možné akci zastavit v zárodku, pokud organizátoři nesplní všechny podmínky.

Ministerská vyhláška má inspirovat obce

Obce, které problému dosud nečelily, nevědí, na co mají právo a jak by měly postupovat.

Podle Karla Bačkovského z ministerstva vnitra má být vyhláška návodem pro města a obce, jak by mohly vypadat jejich vlastní vyhlášky.

„Chtěli bychom tam popsat, jak mohou obce nastavovat parametry pro pořádání tohoto typu akcí. Jaké podmínky musejí být splněny, co mohou chtít po organizátorech nebo na jaký typ prostor to může dopadnout,“ nastínil Karel Bačkovský.

Fotogalerie

Vyhláška by podle něj měla obsahovat nejen povinnosti organizátora, jako je například zajištění dostatečného hygienického zázemí. Na akci u Mníšku přijelo na sedm tisíc lidí a účastníci měli k dispozici jen sedm toalet. Obsáhnout by měla i povinnosti účastníků.

„Aby neodjížděli z akcí pod vlivem návykových látek, aby se chovali řádně, dodržovali obecně závazné vyhlášky ve vztahu k nočnímu klidu nebo aby neobsazovali místa, kde nemají co dělat,“ zmínil Karel Bačkovský.

Pořadatelé musí mít nově dokomunety

O tom, co by měla vyhláška obsahovat, ve čtvrtek v Liberci v sídle krajského úřadu diskutovali zástupci ministerstva a policie se starosty obcí i městskými úředníky. Tvůrci získané podněty zapracovávají do chystaného dokumentu.

„Chceme, aby reagoval na dosavadní zkušenosti z akcí, co už proběhly a problémy, jaké potkaly kolegy ze samosprávy nebo policie,“ zmínil Karel Bačkovský. Vzorová vyhláška by měla vyjít do několika měsíců.

Na setkání mimo jiné zaznělo, že libereckým úředníkům byla akce u Mníšku nahlášena jediný den před jejím konáním. Navíc na pozemku, na nějž se liberecká vyhláška nevztahuje. Nešlo totiž o veřejné prostranství, ale ornou půdu.

„Kromě toho, že se organizátor domluví s majitelem pozemku, tak také musí předložit ostatní dokumenty. Když je nebude mít, obec bude jen konstatovat, že oznamovací povinnost nebyla dodržena, protože nesplnil všechny náležitosti, které pořadatelství má. Je jedno, o jaký žánr jde,“ zmínil hejtman Martin Půta.

Hudba obtěžovala tisíce lidí

Na Czaroteku pět dní a čtyři noci dunělo a hlukem obtěžovalo tisíce lidí 25 sound systémů. Jen policisté zaznamenali přes dvě stě stížností na hluk. Lidé se zlobili na policisty, že nezasáhli. Akce se ale konala na soukromém pozemku se souhlasem majitele. Obešla se bez vážnějších deliktů. Organizátoři se dopustili jen přestupků proti veřejnému pořádku, když akci včas neohlásili a nedodrželi noční klid.

Policie tak nemohla proti organizátorům na soukromé louce zasáhnout. Přesto policii lidé vyčítali, že například nezabavovala elektrocentrály.

„Neobešlo by se to bez násilí. Nejsem si vědom ničeho, co bychom podcenili. Chceme se ale spolu s obcemi pokusit najít metodu, jak to celé posunout dál. Abychom si třeba příští rok mohli říci, že technoparty proběhla, ale lidé netrpěli,“ uvedl krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Letos v červnu policisté ukončili dvě nelegální technoparty na Jablonecku. Oba zákroky se obešly bez použití násilí. V Rychnově u Jablonce obsadilo asi šedesát technařů pozemek Lesů ČR. Policisté vyzvali účastníky, aby akci ukončili a místo opustili. Technaři uposlechli a odjeli. Policisté zabránili i konání nepovolené technoparty v Rádle.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Najdete na iDNES.cz